Truhlíky pro podzimní parádění

Truhlíky pro podzimní parádění

Vřesy, chryzantény, bramboříky a další podzimní parádnice


Kratší chladnější dny přinášejí novou příležitost k zahradnickému tvoření. Možná  jsou vaše letničky ještě fit, možná nevydržely. V každém případě ještě není čas balit zahradnické náčiní. Nalaďte se na podzim alespoň jedním nově osázeným truhlíkem.

Výběr je široký
Nejčastěji vysazujeme vřesy, vřesovce, zimovzdorné brambořiky, chryzantény, drátovec, hebe, barevnolisté dlužichy, trávy kostřavu sivou, kavyl, vousatec a do převisu břečťan.
 
Dostatek vláhy a kvalitní substrát

Vřesy, vřesovce, brambořiky a a chryzantémy špatně snášejí přeschnutí. Vysaďte je do samozavlažovacích nádob a snadno zajistíte svým rostlinám (i sobě) potřebný komfort. Pro podzimní výsadby většinou potřebujeme substrát pro azalky a rododendrony s ohledem na nároky vřesu, bramboříku apod. Při plnění samozavlažovacích nádob nezapomeňte zatlačit substrát také do kónických otvorů ve dně. 


Kolik rostlin na truhlík

  • Na truhlík délky 60 cm typu Mareta nebo Bergamot potřebujete 5 rostlin v květináči o průměru 12 cm
  • Do truhlíku Siesta se vejde 5-7 takových rostlin
  • Truhlík Berberis dlouhý 80 cm pojme 7-8 rostlin
  • Do závěsného květináče Mareta se vejdou 2-3 rostliny nebo jedna velká chryzantéma s průměrem květníku 14-16 cm

      

Plán osázení

  • Vysaďte například po jednom vřesu do rohu truhlíku, třetí dáme vzadu na střed. Mezery mezi vřesy vyplníme drátovci.
  • Sázejte cik-cak, ne v rovině. Nejprve přiložte rostliny v květníku, vyzkoušejte polohu a teprve pak sázejte.
  • Zalévejte zpočátku shora, čtvrtý den doplňte zásobník nádoby na maximum. Spodní závlaha brání rozvoji houbových chorob.

 
Nepodcenit následnou péči

U chryzantém a bramboříků odstraňujte odkvetlé květy. Chryzantémám doplňujte hnojivo, podpoříte rozvití dalších  pupenů. Vřesy můžete před zámrzem zasadit do záhonu, budou vám dělat radost na zahradě i další rok.


Tip pro líné zahradníky

Nechcete-li zakoupené rostliny přesazovat, pak je vložte i s květníkem do samozavlažovací nádoby a obsypte je substrátem tak, aby zaplnil nádobu. A poté vše důkladně zalijte. Zbyl vám substrát z jarního sázení nebo máte na dně nádob od letniček neprokořeněnou vrstvu? Materiál využijte, namíchejte ho s novým substrátem.

Máme pro vás dokonalou soutěž!

A co můžete vyhrát?
3 x poukaz na nákup v hodnotě 300 Kč na e-shopu plastia.eu.