Oslavte Mezinárodní den Prosecca s Mionettem!
Přinášíme 5 faktů, které jste o tomto oblíbeném nápoji určitě nevěděli
Prosecco se řadí k nejpopulárnějším nápojům vůbec a není se čemu divit – je součástí oblíbeného „aperitivo“ momentu, důležitých životních okamžiků i holčičích večírků a oslav nového roku, ale také ideálním dárkem. Doslova se hodí k jakékoliv příležitosti a díky své popularitě si tak vysloužilo i svůj velký den. Oslavte společně s přáteli Mezinárodní den Prosecca, jež letos připadá na pátek 13. srpna, a přečtěte si zajímavosti, které jste o tomto oblíbeném italském skvostu určitě nevěděli.
1. Prosecco – městečko, kde už chloubu Itálie nenajdete
Šumivý nápoj, který miluje téměř celý svět, pochází ze stejnojmenné vesnice Prosecco, která se nachází na předměstí Terstu. Název „Prosecco“ je ve skutečnosti slovinský a v překladu znamená „cesta lesem“. Přestože dnes v tomto malebném místě už žádnou výrobnu nenajdete, bylo to právě zde, kde celý příběh věhlasného Prosecca začal
2. Prosecco je starší, než si myslíte
Přestože se Prosecco dostalo na výsluní teprve nedávno, jeho historie sahá mnohem dál, než jste si možná mysleli. Hrozny odrůdy Glera, ze kterých se Prosecco vyrábí, jsou totiž známé už od prvního století našeho letopočtu.
Jedna z nejstarších všeobecných encyklopedií napsaná Pliniem starším, Naturalis historia, hovoří o ženě jménem Julia Augusta, která celý svůj život zasvětila vínu Pizzino, což je starověký název pro hrozny, z nichž se vyrábí Prosecco. Později Pizzino dostalo jméno Glera. Plinius starší zemřel v roce 79 našeho letopočtu a dle toho lze tedy odvodit, že je Prosecco na světě již více než 2 000 let!
3. Pravé Prosecco pouze z Itálie
Prosecco je charakteristické svou oblastí výroby. Té se věnují pouze vinaři v severní Itálii na vinicích v kraji Veneto (Benátsko) a Friuli Venezia Giulia (Furlánsko-Julské Benátsko). A právě oni mají výsostní právo, na základě rozhodnutí italské vlády z roku 2009, používat pro šumivá vína produkovaná v této oblasti označení Prosecco. Šumivá vína, byť z odrůdy Glera, která se vyrábějí mimo vymezenou oblast, toto pojmenování používat nesmějí.
4. Mýtus o světoznámém drinku Bellini
Bellini se často chybně označuje jako nejlepší koktejl ze šampaňského. Pravdou však je, že autentický a originální drink Bellini obsahuje Prosecco. K přípravě drinku se používá atypický druh italských broskví, které jsou zajímavé svým zploštělým tvarem a aromatickou bílou dužinou, která se nastrouhá a vymačká se z ní šťáva. Následně se smíchá s Proseccem. Pověst o prvním Bellini drinku sahá až do Benátek – slavného Harryho baru, ve kterém se dnes světoznámý drink poprvé umíchal již v roce 1948. Byl pojmenován po umělci Giovannim Bellinim, zakladatelem benátské renesanční malby.
5. Valdobbiadene – domov nejlepšího Prosecca zapsaný v UNESCU
Výtečné Prosecco se vyrábí v blízkosti kopců mezi oblastí Conegliano a Valdobbiadene. Šumivá vína produkovaná v této oblasti se značí zkratkou DOCG (denominazione di origine garantita). Ta zaručuje, že pochází z místa, které je proslulé tou nejvyšší kvalitou.
A právě z těchto krajů, konkrétně z oblasti Valdobbiadene, pochází také značka Prosecco Mionetto, která se zvlášť v České republice těší velké oblibě. „Jsme velmi rádi, že můžeme lidem zprostředkovat kvalitní italské šumivé víno, které nejen, že skvěle vypadá díky své designové černo-oranžové lahvi, ale především perfektně chutná. Díky tomu si tak i lidé v Česku mohou dopřát výjimečné aperitivo momenty stejně jako Italové,” říká Marek Žižkovský, brand manažer značky Mionetto pro Českou republiku.
Tato malebná krajina v okolí Valdobbiadene je navíc součástí dědictví UNESCO. Leží v nadmořské výšce mezi 50 až 500 metry na mírných svazích, které se střídají s těmi strmějšími. Právě tady uplatňují po více než sto třicet let svůj um i vinaři z vinařství Mionetto, v němž byste dokonce i dnes našli potomka Francesca Mionetta, který jej v roce 1887 založil.
Jakým Proseccem si na tento Mezinárodní den přiťuknout?
Podle tlaku v láhvi rozlišujeme Prosecco na šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante je typické jemným a dlouhotrvajícím perlením a jednoduše jej poznáte podle typické korkové zátky ve tvaru hříbku. Frizzante, které má obvykle méně intenzivní perlení, je pak nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem. Podle zbytkového cukru se Prosecco dělí na Brut, Extra Dry a Dry. Oblast Veneto vyprodukuje téměř tři sta milionů lahví šumivého vína ročně, a to buď s apelací Prosecco DOC, anebo přísněji definované – Prosecco Superiore (DOCG).
NÁŠ TIP: Připijte si Mionettem!
Prosecco Mionetto v současnosti patří mezi celosvětově nejoblíbenější značky. I u nás si můžete vybrat hned z několika druhů.
Podívejte se na www.osobnivinoteka.cz kde najdete širokou nabídku prosecco.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)