Vybíráme světlo do kuchyně krok za krokem

Vybíráme světlo do kuchyně krok za krokem


 

Každá z nás chce mít dokonalý domov, kde se všichni cítí dobře. Jeho součástí je útulný obývák, místo na spaní, jídelna a taky kuchyně, kde se pravidelně snažíme vykouzlit dobroty pro naše nejbližší. Aby se nám to dařilo, musíme mít kuchyň nejen dobře zařízenou a vybavenou potřebnými spotřebiči, ale taky perfektně osvícenou. Jak vybrat osvětlení kuchyně krok za krokem?

Osvětlení kuchyně nepodceňujte

Světla bereme jako samozřejmost, jejich výběru nevěnujeme moc pozornosti. To je ale velká chyba, třeba právě v kuchyni se dobře vybrané osvětlení postará o pohodovou atmosféru, kde bude radost nejen jíst, ale taky vařit.

Víte, že v mnoha rodinách je kuchyň jakýsi multifunkční prostor? Kromě vaření a společného stolování se tu můžete setkat s přáteli, věnovat se ručním pracím, děti si tu často také dělají úkoly.

Jak vybrat to pravé světlo do kuchyně?

Kdo má maličkou kuchyň, ten si pravděpodobně vystačí jen s centrálním světlem. Jeho účelem je prosvětlit místnost. Do větší kuchyně jsou ale potřeba i další doplňková svítidla, třeba v podobě kuchyňského lustru nad jídelní stůl, podsvícení linky, osvětlení skříněk a šuplíků apod.

Krok první: Nejprve se zaměřte na centrální světlo

Centrální světlo je základem každé kuchyně, jeho velikost je třeba přizpůsobit jak velikosti prostoru, tak rozmístění kuchyňské linky.

Klasikou je kuchyňský lustr umístěný ve středu místnosti, který se postará o rovnoměrné rozložení světla po celé kuchyni, zároveň vás ale světlo nebude nijak oslňovat.

Náš tip: Co takhle místo klasického lustru sáhnout po LED panelu na kuchyňský strop, který není náročný na prostor a vnese do vaší kuchyně moderní a minimalistický design?



Krok druhý: Nepodceňujte ani další doplňková světla

Nad jídelní stůl se hodí závěsné světlo, které přizpůsobíte tvaru a velikosti plochy stolu. Nad kulatý stůj jsou vhodná svítidla s kruhovou základnou, nad stůl obdélníkového tvaru zase podlouhlá světla.

Pro osvětlení pracovní plochy se zase hodí třeba bodovky, která vám poskytnou dostatek světla. Jejich velkou výhodou je fakt, že je můžete různě kombinovat. Vybírat můžete mezi nástěnnými, stropními a podhledovými bodovkami.

Náš tip: Nezapomeňte osvětlit i šuplíky a skříňky, ať tam vždy najdete to, co hledáte. K tomu se perfektně hodí LED pásky.

Krok třetí: Světlo musí s kuchyní ladit

Není nic horšího, když světlo s ostatním interiérem neladí. Vyberte si ideálně takové světlo, které bude ve stejném stylu jako kuchyň, když si pořizujete víc světel, sáhněte po jedné kolekci.

Krok čtvrtý: Pozor na barvu světla

V kuchyni se pracuje a vaří, takže světlo by mělo být co nejpodobnější dennímu světlu. Za ideál se považuje studená bílá barva, která napomáhá lepšímu soustředění. Kromě barvy se zaměřte také na intenzitu, která by v kuchyni měla dosáhnout zhruba 100 až 150 luxů.

Krok pátý: Oceníte i stmívač

Stmívatelná světla jsou moderní a vy je jistě oceníte. Díky stmívači totiž můžete měnit intenzitu světla a přizpůsobit ji vaší aktuální náladě. Jinou intenzitu navolíte nad jídelní stůl, jinou zase pro chvilky odpočinku.