Objevte krásy australského vinařství

Itálie, Francie a Španělsko. Tři vínu zaslíbené země, které nejenže patří mezi největší producenty tohoto oblíbeného nápoje, ale zároveň jsou proslulé i jeho kvalitou. My se však podívejme i do jiných částí světa, kde má produkce vína velkou tradici a zdejší výrobky rozhodně stojí za to vyzkoušet. Dnes konkrétně do Austrálie.
Ačkoliv pěstování vína v Austrálii nemá tak dlouholetou tradici a jeho začátky sahají ke konci 18. století, je tato země jedním z největších producentů vína na světě. Zdejší vína navíc patří k těm nejuznávanějším. Pokud milujete víno a přírodu, Austrálie se může stát vaší vysněnou destinací. Co je na ní tak atraktivního?
Víno se pěstuje výhradně na jihu
V Austrálii se víno pěstuje téměř výhradně v jižní části kontinentu, kde má chladnější podmínky. Tou nejproslulejší oblastí je Barossa Valley, která se proslavila především svými Shirazy. Nachází se tady legendární vinařství jako Penfolds, Yalumba či Torbreck, ve kterých se vyrábějí velmi kvalitní vína žádaná po celém světě. V sousedství Barossy se pak nachází Eden Valley, kde je však vyšší nadmořská výška. I proto se zde kromě Shirazu produkuje také Riesling.
Shirazu se daří také v oblasti McLaren Vale, která leží u moře a panují v ní ideální podmínky právě pro vyhlášenou australskou odrůdu. Dále tady našel svůj domov Grenache a středomořské odrůdy. Naší čtvrtou zastávkou je oblast Clare Valley, která je známá aromatickými a minerálními Rieslingy. Těm svědčí kombinace nadmořské výšku a chladnějšího podnebí. Pokud se vydáte k městu Melbourne, narazíte nedaleko od něj na Yarra Valley, což je jedna z nejdůležitějších oblastí pro Pinor Noir a Chardonnay. Je jedním z nejnavštěvovanějších regionů v zemi.
Kdybyste chtěli navštívit krytý klenot, je jím oblast Margaret River v Západní Austrálii. Díky oceánskému klimatu a vápencové půdě se tady tvoří skvělý Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Semillon i Chardonnay. Místní vína mají evropský styl. Poslední oblastí, která stojí za zmínku, je Tasmania. Panuje v ní chladné klima a jsou zde unikátní podmínky pro šumivá vína, ale také Pinot Noir a Chardonnay.
Chloubou je Shiraz
Jak už bylo uvedeno, Shirazu se v Austrálii daří a pokud bychom si z gastronomii zapůjčili termín „signature dish“, jak je tato odrůdu pomyslným australským „signature wine“. Najdete ho tady v různých stylech, například v Barossa Valley se dělá více kořenitý, v chladnějších regionech zase více elegantní a minerální. Z červených vín ještě nesmíme zapomenout na Cabernet Sauvignon, Grenache a Pinot Noir.
Z bílých odrůd vynikají v Austrálii Chardonnay a Riesling. Právě Riesling je tady jeden z nejlepších v rámci tzv. Nového světa, zejména ten z Clare a Eden Valley. Úspěch mají také australské verze Semillonu a Sauvignonu Blanc.
Co v Austrálii navštívit při putování za vínem?
Austrálie má skvěle značené vinařské stezky a stovky vinařství s otevřenými degustačními místy, kde často víno nalévají sami vinaři. Běžně se tady vína párují s místními pokrmy a najdete zde vinařské restaurace, pikniky mezi vinicemi nebo tzv. „long table lunches“ pod širým nebem.
Samozřejmě se v Austrálii koná i několik festivalů a zajímavých akcí. Zmínit můžeme například Tasting Australia, Barossa Gourmet Weekend nebo Grampians Grape Escape, které nabízejí kombinaci vína, jídla a hudby v nádherném prostředí.
Zajímavé je, že Australané velmi často používají šroubovací uzávěry, a to i pro ta nejkvalitnější vína. Běžně se tady vína označující podle odrůdy namísto oblasti, což je pro Nový svět stylové. Nejikoničtějším australským vínem, které zároveň patří mezi největší vína světa, je Penfolds Grange. Australany je také potřeba pochválit za to, že velké procento vinařství pracuje ekonomicky a udržitelně.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)