Jak pečovat o tmavé kuchyňské dřezy

Jak pečovat o tmavé kuchyňské dřezy


Kuchyňský dřez je jedním z nejvíce namáhaných vybavení domácnosti. Jeho povrchy musí odolat mastnotě, nečistotám, kyselinám z ovoce, ale též ostrým předmětům a teplotním výkyvům. Pečlivou pozornost bychom měli věnovat nejen výběru, ale i údržbě. Jak pečovat o tmavé kuchyňské dřezy?

Tmavý dřez: ukázka velkoleposti designu

Černá barva je tradičně spojována s elegancí a určitým tajemnem. V místnosti navozuje atmosféru luxusu
a sebevědomí. Není se tedy čemu divit, že obliba tmavých odstínů roste i v případě bytového designu. Jejímu kouzlu neodolalo ani vybavení kuchyně. Tmavé kuchyňské dřezy jsou působivým vizuálním zpestřením
a zároveň si uchovávají veškeré praktické vlastnosti. Díky moderním materiálům a technologiím bývají dokonce odolnější než klasické dřezy a svůj bezchybný vzhled si uchovávají po dlouhou dobu. Přesto je třeba jim věnovat pravidelnou péči.

Tmavý neznamená „jen“ černý

Na rozdíl od klasických nerezů nabízejí dřezy z granitu širokou škálu barevných variant. Vedle černé se setkáte s antracitovou, hnědou, ocelovou, tmavě šedou a dalšími odstíny. Na některých barvách jsou nečistoty více vidět (obvykle na těch tmavších), ale neznamená to, že byste měli podcenit údržbu těch, které umí nečistoty maskovat. Vedle samotného dřezu nezapomeňte ani na dřezovou baterii, obzvlášť pokud jste zvolili baterii ladící s granitovým designem.

Čistota závisí i na prostředí

Údržba tmavého dřezu se odvíjí od tvrdosti vody, množství minerálů v ní obsažených a také frekvenci a způsobu jeho používání. Čím tvrdší voda, případně čím starší rozvody vody, tím vyšší riziko tvorby vodního kamene. Vždy také záleží na způsobu používání. Do dřezu například nepatří horký olej ze smažení nebo vroucí voda z vařených brambor či těstovin. Vždy je třeba pustit i studenou vodu, aby nedošlo k poškození ochranné povrchové vrstvy dřezu. Na čistotu dřezu má vliv i počet osob v domácnosti, případně přítomnost domácích mazlíčků. Pes či kočka vaši domácnost obohatí o své chlupy, od drobných hlodavců se zase práší ze sena
či hoblin. Dřez byste tedy měli setřít během dne vlhkým hadříkem.

Jak udržet tmavý dřez v perfektním stavu?

Základním způsobem, jak si uchovat krásný vzhled dřezu, je jej vždy k večeru ošetřit jemným mycím prostředkem (ideální je ekologický prostředek na mytí nádobí) a následně jej vysušit utěrkou. Speciální pozornost je třeba věnovat okolí dřezové baterie a samozřejmě odtoku. Pakliže je na dřezu něco „přischlého“, nechte toto místo odmočit a teprve poté nečistotu jemně umyjte. K odstranění nepoužívejte nůž či jiný ostrý předmět. Na tmavých dřezech občas vznikají bílé mapy či skvrny. Na vině bývá vysoký obsah minerálů ve vodě. Řešením je opět pravidelnost údržby. Dále je třeba si dát pozor, když manipulujete s potravinami. Například maso je nebezpečné svými bakteriemi, kyseliny z ovoce povrch rozežírají a pigmenty z potravin povrch barví, např. červená řepa, černý čaj. V tomto případě je třeba dřez hned umýt.

Čeho se vyvarovat

Většina moderních kuchyňských dřezů je opatřena ochrannou povrchovou vrstvou, která usazování nečistot
a vodních kapek do určité míry znesnadňuje. Často jsou součástí této úpravy také aktivní ionty, jež zabraňují množení a růstu nežádoucích mikroorganismů. Tato ochranná vrstva bývá citlivá na žíraviny a intenzivní mechanickou zátěž. Navzdory mnoha doporučením se tedy vyhněte použití silných žíravých prostředků nebo například citrónu, jež by mohly povrchovou vrstvu rozleptat. Tabu by měla být drátěnka a použití čisticího písku.