Nejhorší je slyšet pravdu o sobě samém...

Nejhorší je slyšet pravdu o sobě samém...

Knižní TIP redakce:


Stefan Ahnhem: POSLEDNÍ HŘEBÍK

Vydírá. Zneužívá. Mučí. Znásilňuje. Dopouští se nejodpornějších věcí, aby dosáhl nejvyšších pozic...

Jmenuje se Kim Sleizner a vede kodaňské policejní oddělení. Jeho bývalá podřízená Dunja Hougaardová shromažďuje v utajení důkazy o Sleiznerových zločinech. Nález mrtvol vysoce postaveného muže dánské rozvědky a neznámé ženy na dně jezera nedaleko Kodaně konečně umožní Dunje a jejímu týmu nastražit na Sleiznera past.

A pak v Helsingborgu na opačné straně průlivu obdrží švédský detektiv Fabian Risk zprávu, která změní naprosto vše…

Očekávané finále bestsellerové severské krimi série s detektivem Fabianem Riskem!

Ukázka z knihy:

Myslela si, že žije jakýsi dvojí život, jednou nohou u policie a druhou… A v tom byl právě ten problém. Neměla ponětí kde. Jen se nemohla zbavit dojmu, že něco není v pořádku. Že přes veškerou vynaloženou energii a čas, nemluvě o všech přístrojích a technologiích, do kterých investovali, pořád jen kloužou po povrchu.

O tom, že Kim Sleizner ztělesňuje čiré zlo, však nepochybovala. Klidně si mohl hrát na čestného policajta, ona jeho naleštěnou fasádu prohlédla a velmi dobře věděla, že je to jen komedie.

Nezbývalo jim tedy než hledat dál, dokud nezachytí stopu. Dál ho odposlouchávat, sledovat a rozebírat každý jeho krůček. Protože v jeho životě byla temná tajemství, která by na denním světle nepřežila ani vteřinu.

Času však nebylo nazbyt. Sleizner rozhodně nezahálel. Od rána do večera budoval svou moc, usiloval o to, aby se stal nedotknutelným a žádný skandál na světě ho nedokázal položit na lopatky.

Podle toho, co Dunja viděla, byl na dobré cestě.

Opět se přitáhla a překonala palčivou bolest ve svalech. Netušila, co se děje několik metrů pod ní.

Začalo to před pár minutami. Na jednom z patch panelů se rychle, nepravidelně rozblikala dioda. Blikání nebylo nijak výrazné, ale od ostatních světýlek se viditelně lišilo. Jako by se dioda probudila z příjemného spánku a právě si uvědomila, že zaspala.

Neklidné blikání se záhy jako nakažlivý virus rozšířilo na dalších padesát diod a vzápětí se ze spánku probralo
i několik monitorů. Spustily se na nich programy se zvukovými křivkami, ovladači a časovými osami a začaly nahrávat.

Na jednom z monitorů se objevil záběr na majestátní křišťálový lustr visící nad neustlanou manželskou postelí. Na kraji postele seděl nahý Kim Sleizner s počínající pleší na temeni a protahoval se.

Z reproduktoru vedle monitoru bylo slyšet, jak zasténal, s křupnutím si narovnal krk a obratle, vstal a zmizel ze záběru.

Dunja si zvuku všimla, zhoupla se dolů a dopadla na všechny čtyři vedle hromady židlí. Cestou k monitoru se podívala na hodinky a zjistila, že je teprve deset minut po páté hodině ráno. Tak brzy Sleizner za celou dobu sledování nevstal, což svědčilo o tom, že se konečně stalo něco neobvyklého...

Stefan Ahnhem (*1966, Stockholm) už téměř třicet let píše scénáře pro televizní a filmová studia, mimo jiné vytvořil i několik epizod švédského seriálu Wallander. Na poli literatury debutoval v roce 2014 románem Oběť bez tváře (č. 2017), v němž umně, inteligentně a atraktivně zkombinoval psychologický thriller s akční zápletkou sériových vražd a tradici severské detektivní školy – a bodoval u čtenářů po celém světě. Na úspěch tohoto titulu navázal Stefan dalšími pěti příběhy Fabiana Riska: Devátý hrob (2015, č. 2018), Osmnáct pod nulou (2016, č. 2019), Motiv X (2018, č. 2019), X způsobů smrti (2019, č. 2020) a Poslední hřebík (2021, č. 2022). Série vychází ve 27 zemích světa a prodaly se již přes dva miliony výtisků.

 

Stefan Ahnhem: Poslední hřebík, přeložila Vendula Nováková, vydává Kalibr, 408 stran, doporučená cena 499 Kč.