Stručný průvodce: Jak pečovat o dámskou koženou kabelku?

Stručný průvodce: Jak pečovat o dámskou koženou kabelku?


Kabelka je nejen na cestách věrným společníkem. Doplňuje každodenní outfit, ale zejména umožňuje mít všechny důležité věci při ruce. Kvalitní kožené kabelky však vyžadují pravidelnou péči, aby vám dlouho vydržely v perfektním stavu.

Dámské kožené kabelky jsou investice, které se rozhodně vyplatí. Pokud si navíc vyberete kousek v univerzální barvě, můžete ho směle kombinovat s celou řadou outfitů. Takové kabelky je ale potřeba opatrovat a dopřát jim pravidelnou péči. 

Kožené kabelky vynikají jedinečnými vlastnostmi

Všichni víme, že kožené kabelky patří k těm kvalitnějším kouskům. Kůže jako materiál navíc neustále pracuje. Je prodyšná, absorbuje vlhkost, prach a nečistoty. Zároveň drží tvar a je pružná. 

Dejte si ale pozor na to, abyste kabelku nepřetěžovali. Pokud v ní budete nosit větší náklad, než unese, může se její pružnost naopak stát nevýhodou a tvar kabelky se zdeformuje. 

Nezapomeňte na impregnaci

Ještě, než kabelku vezmete na její první obhlídku okolí, je potřeba ji důkladně naimpregnovat přípravkem určeným na kůži. Dejte si ale pozor na krémy určené na boty, mají totiž jiné složení, které by mohlo kabelku poškodit. Impregnace kabelku ochrání před vlhkostí a mastnotou. Zároveň materiál vyživí a zamezí, aby kůže popraskala a vyschla. Ideální interval pro opakovanou impregnaci je jednou za jeden až dva měsíce, záleží, jak často ji nosíte.

Jak vyčistit koženou kabelku? 

Ať už v rámci pravidelné údržby nebo při momentálním znečištění, koženou kabelku byste měli čistit speciálními přípravky na čištění kůže. Ty vám zajistí, aby kabelka byla kvalitně vyčištěna, zároveň ji nijak nepoškodíte. 

Speciální přípravky na kůži fungují na lokální bázi, kdy je stačí aplikovat na část kabelky, dle návodu necháte působit a poté otřete. Než začnete používat jakýkoliv přípravek, vždy jej otestuje na části výrobku tak, abyste měli jasnou představu, jak na něj působí. Rozhodně nepoužívejte klasické mýdlo nebo saponát na mytí nádobí.

Čím koženou kabelku čistit? Vezměte si na pomoc utěrky z mikrovláken. Kůži naopak nikdy nečistěte papírovými kapesníčky nebo ručníky. Nezapomeňte znečištěné místo důkladně vytřít do sucha. 

Jak na velké znečištění? 

Pokud máte koženou kabelku znečištěnou silně, použijte čisticí pěnu na kůži. Ta má schopnost odstranit fleky
i otisky. Mezi další vychytávky patří jemná guma na čištění hladkých a citlivých usní. Pomůže v podstatě vygumovat šmouhy a obnovit kožený povrch. Je potřeba gumou přejíždět znečištěné místo. Podobně jako guma na papír vygumuje nečistoty a sama se oddrolí.Dopřejte péči i vnitřku kabelky 

Za dobu pravidelného užívání se v útrobách kabelky mohou objevovat nejrůznější věci. Občas je kabelka dokonce takový bermudský trojúhelník, ztrácí se v ní věci a po čase se znovu objeví. Právě proto byste měli jednou za čas obsah kabelky probrat a vyhodit to, co v ní nepotřebujete mít. Pravidelně ji vyklepávejte tak, abyste se zbavili přebytečných drobečků. 

TIP: Nezapomínejte ani na zipy. Můžete je jednou za čas promazat včelím voskem. 

Kůže je obecně náchylnější na výkyvy teplot. Nenechávejte ji na topení ani u krbu, nesvědčí ji ani sušení na přímém slunečním svitu. Uděláte lépe, pokud ji necháte odpočívat v prostoru pověšenou na ramínku.