Láska v hrníčku: Naučte se latté art!

Láska v hrníčku: Naučte se latté art!


Zpestřete si Valentýn romantickou snídaní do postele a překvapte svou polovičku výtečnou kávou
s jednoduchým trikem, díky kterému vykouzlíte srdce na kávové pěně. Umění latté art neboli malování do mléčné pěny už dávno není jen výsadou zkušených baristů a díky pár jednoduchým trikům ho hravě zvládnete i z pohodlí domova. Přinášíme tipy Srđana Hadžiosmanoviće, kávového odborníka značky L’OR, který prozradí, jak vytvořit to nejkrásnější pěnové srdce. 

Něž se pustíte do práce

Aby bylo vaše valentýnské překvapení opravdu co nejlepší, musí být kvalitní vše, co jej tvoří. Příprava by proto měla začít volbou kvalitní kávy. Vybírat můžete například z portfolia prémiové francouzské značky kávy L’OR, která nabídne široký výběr napříč celým kávovým spektrem. Při přípravě se neobejdete ani bez kvalitního, plnotučného mléka či vhodnou alternativou rostlinného mléka s vyšším obsahem tuku a proteinů. Jen tehdy totiž docílíte krásně vyšlehané a dlouhotrvající pěny. Kromě kvalitních ingrediencí je však nezbytné disponovat také napěňovačem s tryskou, případně ručním či automatickým napěňovačem, a nerezovou konvičkou s úzkým hrdlem.

Bez espressa to nepůjde

Italské espresso je základem přípravy všech mléčných variant, a proto byste jeho zvládnutí neměli podcenit. Doporučujeme dodržovat základní parametry pro přípravu espressa, a tím je velikost, gramáž a hrubost zrna. „Objem tradičního italského espressa je asi 30 ml. Vždy se chystá ze 7–9 gramů čerstvé a jemně umleté kávy. Pokud budete váhat nad velikostí hrníčku pro cappuccino, doporučuji zvolit porcelánový šálek o objemu 150 ml, který dobře uchová teplo. Před přípravou pak nezapomeňte hrníček nahřát,“ radí Srđan Hadžiosmanović, odborník značky L’OR.

Jak vyšlehat mléko?

Pokud máte přípravu espressa v malíčku, můžete se přesunout k přípravě mléka. Nezapomínejte, že by mělo obsahovat alespoň 3,5 % tuku, být čerstvé a vždy vychlazené. Zvolit ale můžete i alternativní rostlinná mléka, důležité je ale vybrat správnou variantu: „Vhodné jsou například speciálně upravené rostlinné nápoje pro baristy. Osobně doporučuji ovesné mléko, které může mít stejně dobrou pěnu jako kravské, pokud je správně našlehané. Použít můžete také sójové a mléko s vyšším obsahem proteinů a tuku,“ říká Srđan Hadžiosmanović.

Před samotným šleháním pak dbejte na čistotu: „Než začnete se šleháním, doporučuji trysku profouknout, abyste ji zbavili nečistot zkondenzované vody. Konvičku poté naplňte zhruba do poloviny podle požadovaného množství mléka,“ doporučuje odborník značky L’OR a dodává, že nejlepších podmínek pro napěnění mléka dosáhnete jen tehdy, bude-li při šlehání mezi konvičkou a tryskou 45 stupňový úhel.Čas na napěnění mléka

Máte-li vše přichystané, můžete začít: „Trysku ponořte asi centimetr pod hladinu, při šlehání konvičku držte rovně a ve stejné poloze, jen ji jemnými pohyby posouvejte dolů,“ radí Srđan Hadžiosmanović. Ze správně nahřátého mléka by se nemělo kouřit, konvička by však měla být rozpálená. „Mléko šlehejte do doby, kdy na konvičce udržíte ruku. To je nejpraktičtější systém odhadu správné teploty mléka, která by rozhodně neměla překročit 70 °C. Na závěr jemně sklepněte a kružte konvičkou tak, aby se mléko hezky promísilo s pěnou přes stěnu konvičky,“ říká kávový odborník značky L’OR. Po dokončení nezapomeňte trysku vyčistit stejným způsobem jako na začátku. Občas zůstane mléko uvnitř trysky, kde může rychle zkysnout, což by velmi negativně ovlivnilo budoucí přípravu mléčných variant kávy.

Vlastníte-li automatický napěňovač, o nic se starat nemusíte, veškerou práci totiž odvede za vás. Alternativou je i french press, který představuje nejjednodušší způsob, jak mléko napěnit bez napěňovače: „Ani v tomto případě nezapomínejte na to, aby mléko bylo plnotučné a vychlazené. Před nalitím do french pressu  ho doporučuji na chvíli ohřát například v mikrovlnce,“ říká Srđan Hadžiosmanović.

Srdce z pěny

Pokud máte perfektně připravené espresso a krásně našlehanou mléčnou pěnu, je na čase pustit se do malování. Celé umění latté art v podstatě spočívá v tom, jak správně nalít vyšlehané mléko do espressa: „Pěnu nalévejte krouživými pohyby a rovnoměrnou rychlostí asi z pěticentimetrové výšky. Jakmile budete zhruba ve tří čtvrtinách šálku, přibližte se k hladině a lijte, dokud nevznikne náznak kolečka. Záležet si pak dejte zejména na posledním grifu, který veďte ze předu dozadu hrnečku. Ten vytvoří požadovaný tvar srdce,“ uzavírá kávový odborník značky L‘OR.

NÁŠ TIP: Valentýn s exkluzivní edicí L’OR Origins

Hledáte-li dokonalou kávu pro perfektní espresso, doporučujeme vyzkoušet speciální kolekci L’OR Origins, která dokonale odráží rozmanitost, jež kávový svět nabízí. Mistři L’OR vybrali pouze vzácná zrna a namíchali kávovou směs tak, aby odrážela její přirozené vlastnosti. Vybírat můžete zde dvou druhů. Jiskřivá směs Colombia překvapí tóny sladkého medu a citrusů s nádechem lékořice a třešní a je vhodná pro každý den i okamžik. Směs Brazil naopak působí klidným dojmem. Patrné jsou ořechové tóny, které se prolínají s tóny po zeleném ovoci s lehkým hořkým nádechem.

Edici L’OR  Espresso Colombia i Brazil zakoupíte například na kavalor.cz.