Vše, co byste měli vědět o dětském inhalování

Vše, co byste měli vědět o dětském inhalování


Pokud vám lékař doporučil pořídit pro dítě inhalátor, ať už z důvodu opakovaných respiračních potíží nebo alergie, není třeba mít obavy.

I děti mohou zvládnout inhalování skvěle, a dokonce se pro ně může stát léčebný proces zábavným zážitkem. Prozradíme, jak na to, ale i proč je inhalování přínosné pro zdraví.

INHALACE VE ZKRATCE

Když se řekne inhalace, většina lidí si představí pacienta, který má přes hlavu přehozený ručník a vdechuje páry z bylinného nálevu. Tato léčebná metoda má prastarou tradici a podle některých pramenů ji znali dokonce již staří Egypťané. K významnému rozvoji inhalace došlo v 19. století, a to zejména v souvislosti s léčbou pacientů, kteří onemocněli tuberkulózou. V minulosti byla ale přístrojová inhalace dostupná výhradně v nemocnicích
a lázních. Nyní již existuje řada inhalátorů určených pro domácí použití, mnohé z nich jsou pak vhodné i pro ty nejmenší děti.
 

CO JE TO INHALÁTOR

Inhalátor je přístroj, který dokáže proměnit léčebný roztok na jemnou mlhovinu neboli aerosol. Během inhalování proniká léčebná látka přímo do dýchacích cest, a proto dochází k rychlému nástupu pozitivního efektu. A protože se dostane lék pouze tam, kde je skutečně potřeba, nemá tato metoda takřka žádné nežádoucí účinky.

Kromě samotného přístroje, propojovacích hadic, filtrů a případně nebulizační komory, je součástí dětského inhalátoru obvykle obličejová maska. Ta je určená pro inhalaci nosem i ústy. Maska může být k dispozici ve více velikostech (například pro větší a menší děti). V příslušenství většinou nechybí ani náustek, který slouží pouze k inhalování ústy.

Rodiče dětí, které ještě neumí smrkat, ocení také nosní nástavec, který přinese rychlou úlevu při ucpaném nosu. Inhalátory se rozdělují na solnéultrazvukové a kompresorové. Existují ještě parní inhalátory, ale ty nejsou pro děti vhodné.
 

INHALACE PRO ZDRAVÉ PLÍCE ANEB ZDRAVOTNÍ ÚČINKY INHALOVÁNÍ

Inhalace může být přínosná při řadě akutních či chronických zdravotních potíží. Dokáže zkrátit dobu léčby, snížit riziko komplikací a rovněž představuje zajímavou formu prevence.

Nejčastěji je inhalování doporučeno v následujících případech:
-onemocnění horních nebo dolních cest dýchacích
-kašel a zahlenění, ucpaný nos
-astma a alergie (včetně předcházení potíží v pylové sezóně)
-snížená obranyschopnost organismu (stále se opakující rýma či kašel)
-zánět středního ucha
-zánět vedlejších nosních dutin
-chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
-cystická fibróza

A protože se během inhalování krásně uvolní dutiny a nos, vedlejším příjemným efektem bude také celkově spokojenější dítě, které bude i lépe spát.

 

 

 

zdroj: Vše, co byste měli vědět o dětském inhalování | Liftea