Tatínky uctívají po celém světě aneb Překvapte je dárkem, který rozzáří jejich oči

Tatínky uctívají po celém světě aneb Překvapte je dárkem, který rozzáří jejich oči


Speciální kulturní akce, rodinné návštěvy, dárky v podobě květin, přáníček, sportovního vybavení, hraček pro dospělé i výběrových pochutin – tak se po celém světě slaví Den otců. Letos u nás připadá na neděli 18. června.

Jednou z teorií kořenů tohoto svátku je pohanské uctívání slunce, protože některé větve pohanství považují za otce vesmíru právě Slunce. Něco na tom nejspíš bude, protože ve většině zemí se Den otců slaví třetí červnovou neděli, což je skoro stejné datum jako pro červnový Slunovrat.

V jihozápadní Evropě (Španělsku, Portugalsku a Itálii), kde dominuje římskokatolické náboženství, Den otců připadá na 19. března, na svatého Josefa (Josefa Nazaretského, otce Ježíše), který je patronem otců.
V Německu se Den otců (příp. Den mužů) slaví ve stejný den jako Den Nanebevstoupení Páně, 39 dní od Velikonoční neděle.

V Brazílii připadá Den otců na druhou srpnovou neděli, v Austrálii a na Novém Zélandu na první neděli v září
a třeba v Thajsku se slaví 5. prosince, což jsou narozeniny krále země.

Jak již bylo zmíněno, nejoblíbenějším datem pro Den otců je třetí neděle v červnu. Začali s tím v USA, čímž se inspirovalo mnoho dalších zemí včetně ČR a také např. Kanady, Velké Británie, Indie, Argentiny, Mexika a Číny. Ve Skandinávii tradici Dne otců přijali ve 30. letech 20. století. Nejprve svátek připadl taktéž na třetí červnovou neděli, od roku 1949 zaujímá druhou listopadovou neděli.

A jak uctívají tatínky třeba na Tchaj-wanu? Slaví je 8. srpna, protože čínsky osm se řekna „ba“ a hovorové slovo pro otce je „ba-ba“. Z toho vyplývá, že osmý den osmého měsíce zní podobně jako „táta“.

 

Tipy na dárky pro tatínky:

RMT LAND ROVER ADVENTURE PRO 1/12 - modrý

Vítěz testu RC-rádce pick-up. Je vhodný pro jakýkoliv terén. Tato verze má proporcionální plyn, můžete si tak plynule regulovat rychlost vozu. Elektronika je odolná proti stříkající vodě, proto se můžete projet sněhem
i mělkými kalužemi. V balení jsou rovnou dva akumulátory, díky kterým je doba jízdy cca 70 minut. Koupíte na: rcobchod.cz. Cena 1990 Kč.Vodotěsný MZ-SHARK 1/10 oranžový - voda, bláto, kaluže

Model je další crawler z rodiny mz-climb. Můžete s ním kamkoliv do přírody, zvládne projet vodou, bahnem, sněhem - je vodotěsný. Ultra silné motory ho vytáhnou do kopců i přes překážky, poradí si se sklonem až 45°. Koupíte na: rcobchod.cz. Cena 3 990 Kč.

 

Hummer H2 Warrior 

Stavebnice modelu terénního auta na dálkové ovládání je kompatibilní se stavebnicí Lego Technic. Model se dá ovládat velice snadno ovladačem anebo si můžete doslova pohrát s chytrým telefonem. Koupíte na rcobchod.cz. Cena 1 999 Kč.

 

Expediční vůz DF-4S CRAWLER 1:10

Pevné nápravy, extrémní odpružení, kardanové hřídele a mnohem více nabízejí nové modely řady DF-4S! Rychlost modelu lze nastavit na vysílači v rozsahu 0-100% díky funkci dual-rate. S modelem lze dosáhnout doby jízdy až 60 minut. Projede i tím nejtěžším terénem. Koupíte na rcobchod.cz. Cena 7 990 Kč.

SYMA S107H - nejjednodušší vrtulník na dálkové ovládání pro začátečníky

Revoluční vrtulníček na dálkové ovládání vhodný pro začátečníky. Automatický start i přistání. Udržování letové výšky pomocí barometru. Koupíte na rcobchod.cz za 990 Kč.

 

RAPID 9 - RC člun s alarmem a vodním chlazením

Model je rychlostní loď dosahující rychlosti až 30 km/h. Díky tvaru trupu a dalším funkcím je lehce ovladatelná a neskutečně zábavná. V případě převržení má loď funkci Capsize Recovery, která loď přetočí do správné polohy pouze přidáním plynu. Motor je vodou chlazený, což zvyšuje účinnost a prodlužuje jeho životnost. Koupíte na rcobchod.cz za 1 990 Kč.