Jarní poradna pro vaši zahradu

Jarní poradna pro vaši zahradu

Odpovídá Aleš Chrobok, specialista na zahradní techniku


 Dobrý den, chtěla bych letos dosáhnout krásného trávníku. Lze se o něj vůbec dobře postarat, i když jsem pracovně vytížená?

Dobrý den, je skvělé, že máte v plánu dát svému trávníku náležitou péči. Zcela jistě se vám to vyplatí. A to
i časově. K tomu, abyste se mohla pyšnit parádním trávníkem vám může pomoci třeba robotická sekačka AMA Freemow, která bude sekat sama podle toho, jak si ji nastavíte. Ušetří váš čas a zároveň bude o váš trávník pečovat, i když nebudete doma. Ještě před tím, než začnete sekat, počkejte, až se budou venkovní teploty pohybovat kolem 10 stupňů Celsia. Pak odstraňte z trávníku kamení a srovnejte krtince, popřípadě další nerovnosti. Pokud vám v trávníku roste mech, zbavte se ho nejlépe vápněním, ideálně hašeným vápnem. Jednou z nejdůležitějších činností k probuzení trávníku je vertikutace neboli provzdušnění trávníku. Provzdušňujte nejlépe pár dní po dešti a vertikutátor si nastavte tak, aby zasahoval maximálně jen dva až tři milimetry do hloubky. Po provzdušnění pak nechce cca týden trávník v klidu a poté ho přihnojte. Použijte plně granulované hnojivo typu NPK nebo trávníkové s dlouhodobým účinkem.

 

Jarní refresh

Začíná období nekončícího sekání trávy, které nám mnohdy zabírá více času, jež bychom raději věnovali svým nejbližším. S dostatečně zavlaženou půdou a hřejivými paprsky se trávě na jaře daří. Je nezbytné sekat ji přibližně každý týden, a to je poměrně radikální změna po pěti měsících bez sekání. „Pro šťavnatou a bohatou trávu je však péče nezbytná. Práci vám může usnadnit robotická sekačka, například ty od značky AMA Freemow zvládnou i trávník v terénu, nevadí jim ani déšť či rosa, sekat mohou kdykoliv. Pravidelné sekání zamezí rozrůstání plevele a mnohdy nežádoucích pampelišek, kterým se v městském dusíkatém prostředí daří.
O trávník se bude starat namísto vás, čímž vám ušetří čas, který můžete trávit s rodinou,“ říká specialista na zahradní techniku Aleš Chrobok.