Hra činí rodiče i děti šťastnějšími
Ukazuje nejnovější průzkum společnosti LEGO. Ta představuje iniciativu Půlhodinu pro rodinu
a inspiruje ke kvalitní hře v rodinách.
Až 86 % rodičů tvrdí, že společná hra s dětmi zvyšuje rodinné štěstí, ale pětina z nich přiznává, že si s dětmi nehraje vůbec. To ukazují výsledky nejnovější celosvětové studie společnosti LEGO® Play Well Study, které se zúčastnily také rodiny z České republiky. Čas strávený v moderní rodině společnou hrou je stále vzácnější. Pro 79 % rodičů není hraní s dětmi vždy prioritou, avšak 96 % dotázaných českých dětí tvrdí, že hra je důležitá pro jejich pohodu. Společnost LEGO připravila pro rodiny s dětmi iniciativu Půlhodinu pro rodinu, která rodiče inspiruje, jak si ke společné hře hledat cestu a jak ji následně naplnit.
„Hra je velmi důležitá pro rozvoj dítěte a udržování a prohlubování vztahů v rodině. Benefity má společná hra pro rodiče, kteří si odpočinou od každodenních starostí, napojí se na dítě, a zároveň se jim otevírá prostor otevřít témata, o kterých se běžně tolik nepovídá nebo je obtížné najít příležitost. Společná hra by měla mít ve společném čase rodiny významné místo. Podle studie LEGO® Play Well Study si většina rodičů důležitost hry uvědomuje,“ komentuje význam společné hry psycholožka Radka Kůřilová.
Z výzkumu LEGO® Play Well Study vychází, že 21 % českých rodin vůbec netráví čas společným hraním, přestože téměř 90 % českých dětí si přeje, aby si celá rodina více hrála.
Rodičům brání ve společné hře s dětmi nejrůznější překážky
V moderních rodinách se rodiče potýkají s mnoha překážkami, které jim brání trávit společný čas s dětmi
a věnovat se společné hře. Téměř 40 % rodičů si myslí, že příliš mnoho času stráveného hrami dětem škodí,
a podle 54 % dotázaných se hra přeceňuje. U rodičů také převládá přesvědčení, že volnočasové kroužky a čas strávený ve škole je pro děti důležitější než čas s rodinou a společné hraní. To ve výzkumu potvrdilo 50 % českých respondentů.
„Rodiče se mohou obávat, že hraní může dětem bránit zvládnout povinnosti a připravit se na náročnou realitu. Pravdou však je, že povinnosti mohou děti plnit i hravou formou. Děti je tak zvládají mnohem snadněji a snižuje se i jejich odpor k plnění úkolů. Hra navíc posiluje psychickou odolnost, což pomáhá dětem lépe zvládat budoucí výzvy života,“ doplňuje k důležitosti hry Kůřilová.
Dvě třetiny dotázaných rodičů otevřeně přiznávají, že jim v cestě za společnou hrou s dětmi stojí zaměstnání
a povinnosti související s chodem domácnosti. Téměř polovina se shoduje na tom, že společné aktivity včetně hraní jsou dnes jednoduše příliš drahé nebo nemají prostor, kde si s dětmi hrát. S těmito výroky se shodují také čeští respondenti. Podle 62 % oslovených nemají dostatek času na hru s dětmi kvůli běžným denním povinnostem a téměř polovina z nich tvrdí, že i děti by se měly především věnovat domácím pracím.
„Rodiče se často cítí zahlcení množstvím požadavků, které na ně klade společnost, příbuzní i oni sami na sebe. Snaží se skloubit práci, kariéru, domácnost a péči o děti, často se však cítí, jako by neměli dostatek prostředků ani podpory. Tento tlak může vést k pocitům nedostatečnosti a viny. Rodiče se mohou uzavírat do práce nebo digitálního světa nebo se zaměřovat pouze na základní potřeby a nemají prostor věnovat se svým dětem. Pomoc
s určením priorit a budováním vlastních schopností může být pro dospělé klíčová,“ zmiňuje k problematice bariér psycholožka Radka Kůřilová.
TIP: Dobrým základním kamenem společně stráveného času může být například aplikace LEGO® Builder. Kromě návodů na stavění veškerých stavebnic LEGO v ní totiž lze najít také návody uzpůsobené stavění vybraných stavebnic ve více lidech společně.
Iniciativa LEGO® Půlhodinu pro rodinu
Výsledky studie LEGO® Play Well Study ukazují, že téměř 90 % rodičů by si přálo trávit s dětmi více času. Každý pátý rodič nicméně tvrdí, že si jako rodina společně nehrají. Společnost LEGO proto připravila iniciativu LEGO Půlhodinu pro rodinu, která chce rodičům pomoci překonat bariéry, které jim ve trávení společného času s dětmi brání. Iniciativa startuje v dubnu a jejím cílem je rodičům ukázat, jak si i během uspěchaného životního stylu potřebný čas vyhradit, jak jej naplnit společnou zábavou, jak začít a neztratit motivaci, jak děti zapojit a jak si osvojit nové pozitivní návyky, které povedou k tomu, co si všichni zúčastnění přejí nejvíc – trávit spolu více času kvalitnějším způsobem.
„I taková ‚maličkost‘, jako je 30 minut aktivně strávených v rodinném kruhu, může mít výrazně pozitivní vliv na zlepšení a posílení rodinných vztahů,“ říká Iva Ambrožová, marketingová ředitelka společnosti LEGO Trading pro Českou republiku a Slovensko.
V průběhu roku budou mít rodiče v Česku a na Slovensku možnost sledovat prostřednictvím médií, ambasadorů, tematických podcastů, sociálních sítí a dalších kanálů užitečné tipy a triky, rady a návody. Cílem celé iniciativy je ukázat, jak velký pozitivní efekt na rodinu může mít společně strávený čas, který je vyplněný kvalitní hrou.
O průzkumu LEGO® Play Well Study 2024
Průzkum byl proveden v období od prosince 2023 do ledna 2024 na celkem 61 532 respondentech ve 36 zemích, včetně Česka a Slovenska. Průzkumu se zúčastnilo 36 000 rodičů s dětmi ve věku od 1 do 12 let a 25 532 dětí ve věku od 5 do 12 let. Sběr dat probíhal prostřednictvím 40minutového kvantitativního online průzkumu. Na prvních 30 minut dotazníku odpovídal rodič a na zbývajících 10 minut odpovídalo dítě, jehož rodiče souhlasili s účastí. Mezi slovenskými respondenty bylo 1 000 rodičů a 690 dětí.
O společnosti LEGO Group
Posláním společnosti LEGO Group je díky hře inspirovat a rozvíjet tvůrce budoucnosti. Systém LEGO® in Play, jehož základem jsou kostky LEGO, umožňuje dětem a fanouškům vybudovat a přetvořit cokoliv, co si umí představit. Společnost LEGO Group byla založena v dánském Billundu v roce 1932 Olem Kirkem Kristiansenem a její název je odvozen z dánského sousloví Leg Godt, což znamená „dobře si hrát“. Dodnes je LEGO Group rodinnou společností se sídlem v Billundu. Její výrobky se nyní prodávají ve více než 130 zemích světa. Další informace: www.LEGO.com.
Tipy od odborníka: Jak na společnou hru
Rady pro rodiče
Každá rodina si samozřejmě potřebuje uzpůsobit prostor pro hraní podle svých potřeb. Důležité je najít si každý den alespoň chvíli nebo zapojit hravost do každodenních činností.
Předejte herní žezlo dětem
- Z výzkumů se ukazuje, že když děti mají prostor a vedou průběh hry, má to pro ně mnoho výhod. Volí si vlastní styl hry i tempo, rozvíjejí tak své rozhodovací schopnosti a objevují vlastní zájmy. Když dítě řídí hru, rozvíjí se i jeho sebekontrola, práce s vlastními emocemi a přístup sama k sobě.
- Rodiče rozhodují už v mnoha oblastech, nechte dětem alespoň hru (pokud neubližuje). Rozvíjí se tak potřebný pocit autonomie a kompetence.
Nechte se ve hře poučit dětmi
- Může to být někdy těžké, ale zkuste na chvíli vystoupit z role rodiče, který musí všechno znát. I přesto se uvolněte a nechte si dětmi vysvětlit průběh hry. Buďte zvědaví na jejich vysvětlení.
- Nebojte se, že budete vypadat blbě. Ukazujete tak přes vlastní příklad, že je v pořádku chybovat a pouštět se do věcí, které nám úplně nejdou. Nebudou se pak bát přiznat vlastní chyby a přijdou za vámi i se situacemi, ve kterým se jim nedaří a se kterými potřebují pomoct.
- V digitálních hrách to půjde velmi snadno, protože rodiče do tohoto světa často nevidí. Ovšem může to být i při stavění kostek, kdy má dítě vlastní plán, který následujete.
Pozor na obrazovky v pozadí
- Abyste mohli věnovat dítěti plnou pozornost a společně se soustředit na hru, vypněte televizi v pozadí, ztište si zvuky na telefonu a odložte ho z dosahu. Děti jsou velmi citlivé na to, když nedostávají naši plnou pozornost, a to zejména v situacích, kdy jsme rozptýleni sledováním obrazovky mobilu. Projevování plné pozornosti je jasným signálem, že nám na dítěti záleží a že je pro nás prioritou.
Buďte člověkem, se kterým se skvěle hraje
- Zásadní je i to, aby dítě hra s vámi bavila. Jak to můžete zařídit?
- Aktivně pozorujte, naslouchejte příběhům a popisům, podpořte jejich způsob hraní.
- Nesnažte se neustále přebírat kontrolu nebo zasahovat. Je fajn se střídat, ale pořád by hru více pod palcem mělo mít dítě.
- Zapojujte se a spolupracujte – naučíte tak dítě, jak taková společná hra a spolupráce může vypadat.
- Nechte se vtáhnout do herního světa.
zdroj/foto: Lego
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)