Jiří Sovák vydržel se svou mladší láskou 40 let

Jiří Sovák vydržel se svou mladší láskou 40 let

Legendární herec Jiří Sovák se narodil 27. prosince 1920. Tehdy prý jeho otec, hostinský Schmitzer, zaplatil rundu všem hostům v krčmě. Tenkrát předpokládal, že jednou jeho syn po něm převezme úspěšnou pražskou hospody Na Bojišti.


 

Ne vždy se však očekávání rodičů vyplní. I přesto, že se otci podřídil a vyučil se číšníkem, tak stejně se chtěl věnovat divadlu. Pár měsíců si sice na place obsluhováním hostů vydělával, ale v 19 letech toho zanechal a utekl z domu rovnou k ochotníkům. Rozhněvaný tatínek ho odstřihl od kapesného, takže si herec přivydělával třeba jako pojišťovák nebo v kamenolomu. Svoje herecké nadání však nepověsil na hřebík a na Státní konzervatoři vystudoval dramatické oddělení.

Proč si změnil příjmení na Sováka

Herec, který byl odpůrcem německé okupace, se jen těžko vyrovnával se svým německým příjmením. Jak by jeho jméno asi na plakátech vypadalo? A tak se jednou svěřil svým spolužákům, že by se mohl jmenovat třeba Sova, což byl prvotní impuls, jak se od Sovy dostal k Sovákovi. Herce jsme pak znali už jen jako Sováka, a přesto se jeho otec zřejmě nikdy nepřenesl.

Hvězdná kariéra

Jakmile absolvoval konzervatoř, nastoupil do populárního „Déčka“, potom v Divadle na Vinohradech a od roku 1966 zůstal v Národním divadle, kde setrval až do svého odchodu do důchodu. V roce 1966 se blýsknul v detektivce Poklad byzantského kupce a v roce 1969 natočil spolu s Vladimírem Menšíkem komedii Bohouš. Nesmíme zapomenout na další významné role jako třeba Evžen Huml z Chalupářů, Skopce ze Světáků, Jiřího Kroupu v komedii Marečku, podejte mi pero nebo černokněžníka Viga v pohádkovém seriálu Arabela a také komedie Kam čert nemůže, Kdo chce zabít Jessii? nebo Pane, vy jste vdova!

Cholerická povaha mu ztěžovala život

Sovák poprvé vstoupil do manželství už chvíli po válce a v roce 1949 se mu narodil syn, herec Jiří Schmitzer. Manželství mu však dlouho nevydrželo, a pak ani to druhé, štěstí se ale na herce usmálo až napotřetí, když se oženil o osmnáct let s mladší učitelkou Annou, které celý život říkal Andulka. Co se týkalo spolupráce, nemohli si ho prý vynachválit, oproti tomu byl ale věčný stěžovatel a cholerik, a tak nějakou dobu trvalo, než našel ženu, která měla pro to pochopení. Sovák věci řešil ihned a razantně. Dostal se do křížku třeba s jedním nejmenovaným režisérem, který ho nařkl z kolaborantství, načež mu Sovák za to dal takovou facku, že vzal druhou o věšák, a Sovák šel málem sedět. Tehdy se za něho postavila jeho Andulka, jenž napsala žádost o milost adresovanou prezidentovi Gustavu Husákovi a přinutila Jiřího ji podepsat. Sovák, ačkoliv se mu do toho moc nechtělo, nakonec ustoupil a uznal, že pobyt za mřížemi by nebyl nic moc.

40 let v manželství

Jiří a Andulka vydrželi spolu ve svazku manželském obdivuhodných čtyřicet let. Andulka neměla s hercem mnohdy na růžích ustláno, častým problémem jejich neporozumění byla jeho nechvalně známá láska k alkoholu. Společné děti neměli. Se synem z prvního manželstvím měl Jiří Sovák velmi specifický vztah a další děti prý už nechtěl. Jiří Schmitzer neměl pro otce pochopení, a to že od něho a jeho maminky kdysi odešel, nedokázal otci odpustit a Sovák se taky nějak více nesnažil prohloubit jejich vztahu. Nicméně se spolu potkávali na natáčení, a dokonce několikrát hráli otce se synem, třeba v komedii Marečku, podejte mi pero! nebo dědu a vnuka v Chalupářích.

Pád ve sprše byl začátek konce

Jak Sovák začal stárnout, jeho vznětlivá povaha se trochu zklidnila. Přispěla k tomu i těžká autonehoda, která ho potkala koncem osmdesátých let. „Smrti já se nebojím. Akorát mě štve, že je to na furt,“ říkal se smíchem oblíbený herec. A potom v roce 2000 uklouzl ve venkovní sprše, zlomil si krček a podstoupil předoperační narkózu, z které už se Jiří neprobral. Jeho životní láska Andulka zemřela o dvacet let později - v dubnu 2020.