Obložené vegan smaženky

Obložené vegan smaženky

 

SUROVINY

4 krajíce Šumavy – je vegan. Chce to čerstvý chléb anebo pro větší junkfood použijte klidně ten, co máte nějaký den doma a připravte si ho bez česneku jako topinku

4 opravdu vrchovaté velké lžíce cizrnové mouky

80 ml vlažné vody

1 lžička himalajské soli – ta dodá jídlu vaječnou chuť

špetka kurkumy na barvu

polovina nálevu z cizrny v plechovce

olej na smažení

cibule nakrájená na měsíčky, hořčice a nakládaná okurka na dochucení

 

Postup:

Nejprve si připravíme těstíčko z cizrnové mouky, nějak se mi osvědčilo, když se nechá alespoň 10 minut odležet. Do mísy dáme cizrnovou mouku, sůl, špetku kurkumy a přilejeme 80 ml vlažné vody a připravíme těstíčko, které je o něco hustší než na lívance – nezapomeňte, že ještě povolí nálevem z cizrny. Těstíčko necháme odpočívat a připravíme si druhou důležitou část receptu a to tzv. aquafabu. Je to nálev z cizrny, který se dá vyšlehat jako sníh z bílků – je to poměrně nedávno objevený zázrak pro veganské recepty.

Nálev je taková zakalená tekutina, která po chvilce šlehání zbělá, a během pár minut se dá našlehat do věrohodné podoby vaječného bílku! Navíc se nedá přešlehat. Důležitou zásadou je mít naprosto čistou nádobu a mixér – nesmí na nich být – stejně jako při šlehání bílků – žádná mastnota, jinak je prostě nevyšleháte! Do odleželého těstíčka OPATRNĚ a POMALU vmícháme čtyři opravdu velké a vrchovaté lžíce aquafaby, vznikne nám nadýchané těstíčko, které lžící naklademe do vrstvy rozpáleného řepkového oleje a usmažíme 4 smaženky.

Ty pak dáme na chleba, potřeme hořčicí, posypeme cibulí a dozdobíme okurkami. Je to opravdu věrohodné, věřte mi!

 

 

Ingredience: