Individualita je mrtvá – in je být normální!

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Zaujal vás titulek? Je na čase, abyste se dozvěděla i další nové pravdy, kterým právě teď podléhají sociologové, personalisté a hledači štěstí. Pro začátek zapomeňte na slova „trendy“, „brainstorming“ a „spěchám“. Zdá se totiž, že nastává klid. Snad.

 normalni zena 483749581

Být normální je in, konečně!

Před pár lety jsem šílela z toho, že skoro všechny kamarádky, kolegyně, ženy na ulicích nosí kozačky zvané „koně“ – nenáviděla jsem je a zároveň jsem je chtěla mít. Mísila se ve mně snaha zapadnout, mít něco, co frčí, a zároveň totální odpor ke konformismu, který pro mě „koně“ znamenaly. Nekoupila jsem si je. A je to jedno. Prý. Schizma módy, kdy všechny chceme být originální, osobité, stylové, své –  a potom si v jedno jaro všechny oblečeme propínací vojenskou bundu nebo květované legíny či kalhoty se sníženým pasem, je pryč.

Teď je in být normální, obyčejný, všední. Tedy něco, čemu se bez zvláštní snahy, nebo naopak přes všechny snahy (sic!), blíží většina z nás.

V newyorské trendové agentuře K-HOL E pojmenovali upadající úsilí svých spoluobčanů po osobitosti slovem normcore, tedy hardcore normal. Normcore je nová svoboda, která předem vzdává pachtění se za tím být individualitou. Naopak, fajn je být nenápadný, obyčejný, lehce přehlédnutelný. A jedna báječná věc navíc – vůbec nemusíte být autentičtí, prostě jen buďte. Někdo to nazval „konec módy“. Takže zapomeňte na originální názory, zážitkovou dovolenou, extravagantní klobouk a sex ve výtahu. Čtěte bulvár a milujte se v posteli – v New Yorku přišli na to, že takhle budoucnost bude patřit jen vám.

 

Open spacy, dovolené s přáteli, týmová práce – nemusíte nic z toho

Nedávno dosavadním systémem přesvědčení o absolutní prospěšnosti komunikace, extroverze a týmové práce zamávala kniha vydaná pod českým názvem Ticho americké spisovatelky a lektorky Susan Cainové. Základem knihy je jednoduchá myšlenka: ve společnosti je podle Susan asi třetina introvertů, mezi nimi i top úspěšní lidé. Proč bychom tedy všichni měli podléhat názorům, že lepší je večeře s přáteli – než večer s knížkou a čajem, že je lepší skupinová práce – než samostatná, že je lepší komunikovat – než mlčet. (Obzvláště poslední bod je lahůdkou, když pracujete na vztahu a vy nebo váš partner jste introverti.)

Chcete-li si přečíst řadu důkazů, proč je fajn být introvert, kupte si knihu. Znervózňuje-li vás jen společenský tlak po neustálém kontaktu s druhými, po otevřenosti, komunikativnosti, někdy až nablblé „týmovosti“ a máte-li pocit, že musíte mít spoustu přátel (s nimiž absolvujete spoustu zážitků), dejte si nohy na stůl, nechte vařit vodu na kávu a třeba zírejte do stropu. V práci se nesmějte vtipům, které vám nepřipadají vtipné, neúčastněte se drbů, které vás nezajímají, a zkuste si třeba říct o samostatný projekt. (Nebo si snad vzpomenete, co jste naposledy s kolegy „vybrainstormovali“?)

 normalni zena 467963735

Umět čekat je ctnost, co říkáte?

Německá novinářka Friederike Gräffová napsala knihu, která se jmenuje prostě Warten (= čekání). Fenomén čekání je velmi zajímavý.

Dříve, tedy v druhé polovině minulého století, bylo běžné čekat téměř na všechno. Friederike píše, že děti například považovaly za běžné čekat, než dostanou nějakou hračku nebo odměnu. Bylo normální čekat, než se dva lidé setkají, čekalo se, než přijde dopis, než se bude moct uskutečnit cesta. V tehdejším Československu se čekalo prakticky na všechno – na byt, auto, pohovku, povolení vycestovat za hranice. Friederike píše, že dnes čekání čekající odsunuje na druhou kolej. Čekat není in, čekat znamená, že nejste dost silní a bohatí, abyste mohli mít všechno hned, okamžitě.

Friederike mluví také o tom, že velmi záleží na pocitu, který při čekání máte. Našim prarodičům nepřipadalo divné, že se třeba tři měsíce čeká na připojení telefonu nebo několik let na přidělení bytu. Dnešní mladá generace by se snad zbláznila.

Téma je to poměrně složité, ale možná stačí zamyslet se nad tím, že čekání nemusí být nutně ztráta, bezmoc či nesmyslně trávená doba. I když čekáte, tak pořád žijete, není to přeci promarněný nebo nehodnotný čas. Že je ušlechtilé být trpělivý, na něco si počkat, poznat, že čekání obvykle zvyšuje hodnotu věci, na níž čekáme. A naopak kvůli druhým chodit na schůzky včas a nenechávat je čekat.

Knížka, zdá se, zatím nevyšla v češtině. Počkáte si na ni?

Text: Ivana Králová

 

Reklama

Doporučujeme

Udělejte si čistku v mrazáku! Co radí odborníci vyhodit, abyste si neohrozili zdraví?

Mrazničku používáme doma snad všichni. Je to skvělý pomocník pro úschovu potravin, které by za jiných okolností neměly takovou trvanlivost. Ruku však na srdce,...

Dřevěné vařečky a prkénka bývají záslužnými pomocníky v kuchyni. Co však na jejich používání říká odborník?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že s nástupem plastových výrobků se stanou dřevěné vařečky a lžíce pouhým přežitkem, opak je však pradou. Tyto nástroje...

Čtyři flašky ve skříni, tři v botníku. Manžel s pitím přestat nedokázal, bohužel

Kdo se v životě potýkal s nějakou závislostí, tak ví, že je to běh na dlouhou trať. Týká-li se problém přímo někoho z vaší rodiny, situace bývá o to bolestnější. Někdo vyhraje, někdo to vzdá. Můj manžel bohužel přestat pít nedokázal.

Trápí vás neustálý boj s černými tečkami? Zkuste domácí masky, výsledky vás překvapí

Černé tečky nás dokážou potrápit v každém věku bez ohledu na typ pleti. Jestliže i vy se s nimi potýkáte, určitě víte, že je...

Znáte skvělou japonskou vychytávku se zubní pastou? Dejte ji do mrazáku a v domácnosti s ní vyčistíte všechno možné

Zubní pastu potřebujeme všichni pro čištění zubů, to je jasná věc. Využijeme ji taky jako univerzálníčistidlo v domácnosti, které si poradí se špinavými tenisky...

Bezkontaktní platby a duševní klid: Jak platit bezpečně

V dnešním rychle se vyvíjejícím světě technologií se bezkontaktní platby staly běžnou součástí našeho každodenního života. Nabízejí pohodlí, rychlost a v mnoha ohledech i...

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova
Reklama
Reklama