Začínáme s příkrmy

Začínáme s příkrmy

Se zaváděním nemléčných příkrmů přichází další etapa života dítěte. Dítě začíná jíst kašovitou stravu, učí se jíst lžičkou. Přináší nám tedy něco nového a většinou radostného. Kdy začít s nemléčnými příkrmy ? Záleží na tom zda kojíte a nebo j


Se zaváděním nemléčných příkrmů přichází další etapa života dítěte. Dítě začíná jíst kašovitou stravu, učí se jíst lžičkou. Přináší nám tedy něco nového a většinou radostného.

Začínáme s příkrmy155244380

Kdy začít s nemléčnými příkrmy ?

Záleží na tom zda kojíte a nebo je miminko uměle živené. U kojeného dítěte se začíná od ukončeného šestého měsíce a u uměle živeného miminka od ukončeného čtvrtého měsíce. Váha děťátka při zavádění příkrmů by se měla pohybovat okolo 6000g. Čas nastává tehdy, když se kojenec v noci budí a vyžaduje krmení a to je většinou v tomto období.

Jak na to ?

Nové pokrmy zavádíme určitě pozvolna. Na začátku se podává uvařená rozmixovaná mrkev nebo brambor s brokolicí. Pokrm podáváme plastovou lžičkou a první den podáváme pouze jednu. Další dny množství zvyšujeme až nahradí polední dávku mléka. Další potraviny se zavádí s odstupem alespoň dvou dnů, abychom si byly jisté, že dítě netrpí alergií. Pokud miminko zeleninku odmítne, nenuťte jej a zkuste to druhý den. Jídlo neschovávejte, vařte vždy čerstvé. Miminko chvalte, chvíli trvá než se naučí jíst ze lžičky. Po měsíci podávání zeleninových příkrmů přidáme libové maso /králičí, telecí, hovězí, krůtí, kuřecí/  a jednou týdně povařený žloutek. Také začněte podávat dopoledne ovocné pyré..

 Proč si nekoupit hotový příkrm ?

To je samozřejmě možné. Na trhu je dost značek, které vyrábí kvalitní kojenecké příkrmy, proto kupujte jen ty s jasným původem od důvěryhodné společnosti. Ty mají na obalu dostatek informací o složení a původu. Vhodné je kombinovat kupované a domácí příkrmy. Doma víme co chystáme a můžeme kombinovat různou zeleninu. Je také ekonomicky výhodnější. Kupované příkrmy se zase lehce připravují, proto jsou vhodné na cestování, jsou testované, ale mají omezené chuťové spektrum.

Začínáme s příkrmy 155247874

 Rady maminkám

- začínejte s nealergizujícími potravinami /mrkev, brambor, brokolice, květák, hrách/ - do jednoho roku věku dítěte nepodávejte vaječný bílek, protože alergizuje - nezačínejte nejdříve s ovocem, dítě vám pak může zeleninu odmítat - zároveň s příkrmy začněte podávat i tekutiny /vodu, nesladký čaj, mezi 6 a12 měsíci dítě má vypít cca 130 ml. na 1 kg/ - do roku nepodávejte čerstvý tvaroh, uzeniny a houby - do roku nesolte a nepřislazujte potraviny - zeleninu strouhejte, mixujte nebo pasírujte /po pár týdnech můžete jen mačkat vidličkou/ - od 9. měsíce podávejte pokrmy s většími kousky, aby miminko trénovalo žvýkání - od roka podávejte dítěti potravu 5 x denně /dbejte na dostatek ovoce a mléčných výrobků a omezte sladkosti a džusy/ Text: Jana Hlaváčková