Sebeláska – kde se bere a jak s ní pracovat?

Sebeláska – kde se bere a jak s ní pracovat?

Dokážete ocenit své křivky, anebo se neustále kritizujete? Každá z nás má k sobě specifický vztah, bohužel ale většina z nás negativní. Proč se tedy nemáme rády a nepřistupujeme k sobě s láskou? Vždyť, v našem vlastním těle budeme po celý život, proč si tedy “společn


Dokážete ocenit své křivky, anebo se neustále kritizujete? Každá z nás má k sobě specifický vztah, bohužel ale většina z nás negativní. Proč se tedy nemáme rády a nepřistupujeme k sobě s láskou? Vždyť, v našem vlastním těle budeme po celý život, proč si tedy “společnou” cestu nezpříjemnit?

Láska k tělu – kde se bere a jak s ní pracovat 146801239

Zdrojem sebelásky je naše dětství

“Již v útlém dětství se formuje náhled na naše tělo a to primárně díky výchově našich rodičů,” říká o zrodu sebelásky Lenka Černá, koučka a partnerka kampaně Dove Objev svoji krásu. Kromě toho, může na nás také působit okolí, prarodiče, škola, přátelé i první partneři, ke kterým chováme specifický vztah. Pokud tedy nemáte ráda vlastní tělo, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, od jaké chvíle? Byly ve vašem dětství okamžiky, kdy jste slýchávala negativa na vlastní postavu? Neposmívali se vám spolužáci? Udělejte si drobnou revizi vašeho dětství z hlediska vnímání sebe a vašeho těla. Zcela jistě zjistíte, že jste již v této době prožívala nepříjemné momenty. A ty jsou kořenem pro vznik vašeho náhledu na sebe v současnosti.

Zapomeňte na fyzický ideál

Chcete mít 55 kilogramů, vysportovanou postavu a nemít na sobě ani gram tuku? Mnohdy si stanovujeme ideály fyzické krásy, které nejsou reálné. A ty nás poté zbytečně zatěžují. Uvědomte si, že jediný ideál krásy máte sama v sobě. Nemůžete sebe srovnávat s ostatními, protože každý jsme individualitou.” Vlastní ideál získáte pouze láskyplnou cestou tak, že k sobě budete citlivá a budete respektovat vaše tělo, možnosti a potřeby,” navádí Lenka Černá. Hladovění, přílišné fyzické dření anebo negativní bičování sebe vás k nalezení vlastního ideálu nedovedou. Slibte si, že na sebe budete hodná a místo nadávek budete poslouchat potřeby vlastního těla. Dodávejte mu tu nejkvalitnější potravu, hýčkejte jej péčí o sebe a v neposlední řadě mu dejte dostatek relaxace.

Láska k tělu – kde se bere a jak s ní pracovat 121202379

Podporujte svou lásku k tělu

Pokud chcete cítit skutečně zdravou lásku k vlastnímu tělu, budete se muset stát sama pro sebe koučem i nejlepší kamarádkou zároveň. Co to znamená? Nezapomínejte na každodenní sebemotivaci a naučte se také praktickému mentálnímu tréninku. Jak na to? Tak například, sepište si, co se vám na vlastním těle líbí. Tento seznam si nalepte na zrcadlo v koupelně a každý den si připomínejte, v čem jste krásná. Zároveň se motivujte každodenní péčí o sebe. Choďte cvičit, do sauny, na masáž anebo si jednoduše doma udělejte hezkou chvíli ve vaně. Přestaňte se vymlouvat na to, že nemáte čas. Krátká masáž nohou anebo vana vám nezaberou o nic více času, než dívání na televizi anebo povídání s kamarádkou po telefonu. Slibte si, že budete každý den hledat externí zdroje radosti sama pro sebe. Když si tento návyk osvojíte, uvidíte, jak vaše sebeláska (a to nejen k vlastnímu tělu) poroste.