Kos, domov zakladatele řeckého lékařství

Kos, domov zakladatele řeckého lékařství

Hippokratés, uznávaný jako otec medicíny a autor etických zásad závazných pro každého lékaře, tzv. Hippokratovy přísahy, se narodil na nevelkém ostrově Kos. Na zhruba 290 kilometrech čtverečních ostrova, součásti souostroví Dodekanésos, je soustředěna řada historických pam


Hippokratés, uznávaný jako otec medicíny a autor etických zásad závazných pro každého lékaře, tzv. Hippokratovy přísahy, se narodil na nevelkém ostrově Kos. Na zhruba 290 kilometrech čtverečních ostrova, součásti souostroví Dodekanésos, je soustředěna řada historických památek i přírodních zajímavostí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ne příliš hornatý Kos láká k pěším nebo cyklistickým túrám. Na východě ostrova leží stejnojmenné hlavní město s hradem johanitů z 15. století. V areálu mohutné pevnosti, přístupné každý den kromě pondělí a státních svátků, jsou soustředěny památky od doby antické do středověku. Nedaleko hradu je k vidění obrovský platan, jenž podle pověstí pamatuje samotného Hippokrata. Ve skutečnosti je ale mladší. Na svém místě roste „pouhých“ pět staletí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Milovníci historie mohou obdivovat i nedaleké volně přístupné ruiny antické přístavní čtvrti a starověkého tržiště – agory s nádhernými mozaikami. Dokladem tureckého vlivu je zdejší mešita. Hlavní město žije nejen historií, ale i žhavou současností. Turistům nabízí nespočet taveren, útulných kaváren, restaurací či obchůdků se suvenýry.

Antická nemocnice

K nejnavštěvovanějším památkám ostrova patří bezesporu Asklepion, posvátný okrsek boha lékařství Asklépia, který leží asi šest kilometrů od hlavního města. Vznikl kolem roku 350 před Kristem a sloužil i jako antická nemocnice. Dnes užaslým návštěvníkům nabízí neopakovatelný pohled na zbytky sloupových síní, terasy, podlahové mozaiky, oltář a pozůstatky sloupořadí v dórském, iónském i korintském slohu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Termální prameny a cesta do nitra sopky

Na severním pobřeží ostrova, nedaleko letoviska Tigaki, se rozprostírá jedinečný přírodní úkaz. Ledovou plochu připomínající vyschlé solné jezero se vodou plní jen v zimních měsících. Pokud někomu nevyhovuje teplota průzračného Egejského moře, může se vyhřát v mořských termálních pramenech. Ale pozor, například v lokalitě Agios Fokas se rtuť teploměru zastaví až na 50 stupních. Z Kosu lze podniknout neopakovatelný výlet do nitra vyhaslé sopky na nedaleký ostrůvek Nissyros. Turistům se na místě se zvláštní atmosférou, plnou podivuhodné energie, naskytne jedinečná možnost nadechnout se sirných výparů a krásně se bát, jestli se tentokrát země neotevře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Návštěvník Hippokratova ostrova by neměl vynechat ani tradiční vesničky Zia nebo Pyli se zbytky byzantské pevnosti, kde se jakoby zastavil čas. V dnešním uspěchaném světě je jejich poklidná atmosféra přímo balzámem na duši. Text a foto: Lenka Fukalová

OLYMPUS DIGITAL CAMERA