V malebném údolí řeky Jizery na rozhraní Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš leží městečko Železný Brod. Jeho počátky spadají do středověku (11.–12. století), kdy se v místech, kde leží, brodili přes Jizeru obchodníci putující zemskou obchodní stezkou z Prahy do
V malebném údolí řeky Jizery na rozhraní Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš leží městečko Železný Brod. Jeho počátky spadají do středověku (11.–12. století), kdy se v místech, kde leží, brodili přes Jizeru obchodníci putující zemskou obchodní stezkou z Prahy do Německa a Polska. Osada byla proto pojmenována Brod a první městská práva získala ve 13. století z rukou Přemysla Otakara II.
Hornictví vystřídaly textilky...
Přívlastek Železný obohatil jméno městečka pravděpodobně na začátku 16. století, kdy Brodu udělil král Ladislav Jagellonský městský znak. Je zřejmé, že se tehdy v okolí města těžila železná ruda. Železný Brod zažil velký rozkvět ve druhé polovině 19. století díky textilním továrnám barona Liebiega. Dosud dřevěnou městskou zástavbu tehdy doplnily zděné domy v empírovém slohu.
...a později sklárny
Přelom 19. a 20. století přinesl do města odvětví, které jej proslavilo po celém světě. Vznikla celá řada skláren a brusíren, v roce 1920 byla založena první česká odborná škola sklářsko-obchodní a Železný Brod se stal „Brodem skleněným“.
Dnes zhruba šestitisícové městečko nabízí svým návštěvníkům celou řadu historických památek a zajímavostí spojených se sklářským řemeslem. Nahlédnout do historie sklářství ve městě můžete v místním muzeu. Prohlédnout si lze železnobrodské stolní a hutní skleněné figurky, skleněné betlémy, vinuté perle, tavenou skleněnou plastiku či technické sklo. Ve svých prostorách vás s otevřenou náručí přivítají i místní sklářské firmy a křehkou krásu si můžete zakoupit na každoročně pořádané slavnosti nazvané Skleněné městečko či na Železnobrodském jarmarku.
Jak se žilo ve starém Brodě
Za prohlídku stojí i malebná památková rezervace Trávníky s celou řadou zrekonstruovaných roubených staveb. V největší a nejkrásnější z nich – na Bělišti – se nachází zajímavá národopisná expozice. Roubenka vznikla jako součást místní barvírny patrně ve 2. polovině 17. století. Návštěvník se ocitne ve staré školní třídě, prohlédne si ševcovský koutek, pekařskou dílnu, venkovskou světnici nebo lidové betlémy. Zaujmou i modely domů, které původně stály na náměstí, či funkční flašinet. Poznávací okruh městskou rezervací Trávníky, vybavený zajímavými informačními panely, začíná u kostela sv. Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí.
Text a foto: Lenka Fukalová
[gallery ids="17480,17481,17482,17484,17485,17486,17487,17488,17483"]
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)