Žárlivost! Jaké jsou její příčiny a jak ji zvládat?

Žárlivost! Jaké jsou její příčiny a jak ji zvládat?

Dnešek začal vcelku nevinně, návštěvou dlouho neviděné kamarádky. Nečekala jsem ale, nad čím se po této sešlosti budu muset pozastavit. Co je to, co mě vykolejilo a donutilo zamyslet nad mužskou logikou? Mohl za to telefonát od jejího přítele, kterého informovala, že jsem se za


Dnešek začal vcelku nevinně, návštěvou dlouho neviděné kamarádky. Nečekala jsem ale, nad čím se po této sešlosti budu muset pozastavit. Co je to, co mě vykolejilo a donutilo zamyslet nad mužskou logikou? Mohl za to telefonát od jejího přítele, kterého informovala, že jsem se zastavila na kávu. 

mimiforum

Větší smršť otázek, výčitek, pokládání telefonů a opětovného volání z jeho strany jsem ještě nezažila. Jak je možné, že pouhá informace - ,,Stavila se kamarádka." vyvolá hádku a rozbroje? Aneb, co vůbec zapříčiňuje chorobnou žárlivost? Pojďme se na to podívat.

Mezi příčiny žárlivosti patří:

    • pocity nedostačivosti a méněcennosti
    • rivalita
    • potlačené a nepřiznané přání své vlastní nevěry
    • přesun viny za své problémy na partnera
    • skryté, částečné homosexuální sklony
    • nevědomé přání zbavit se objektu lásky
    • vztahovačnost a podezíravost
    • nízká sebeúcta
    • sociální dědičnost spojená s převzetím chování rodiče stejného pohlaví
    • hysterické rysy
    • chorobné úsudky
    • osobnostní změny související s drogovými závislostmi či jiným duševním onemocněním
Spouštěčem jak vidíte může být cokoliv. Málokterý žárlivec přizná, že vina je na jeho straně, naopak, vždy bude hledat oprávněnost svého chování a sám ze sebe udělá oběť. Navíc ani s žárlivostí to není jednoduché, rozlišujeme hned několik druhů.

Druhy žárlivosti:

- Patologická žárlivost: na základě bludu, nesmyslná, bezvýhradně patologická. Žárlivec žárlí prokazatelně na něco, co se nestalo. - Chorobná žárlivost: též patologická žárlivost, žárlivce děsí nejistota o věrnosti partnera. Příčina žárlivosti je buď vymyšlena nebo přinejmenším nadsazena. - Nepřiměřená žárlivost: je podmíněná reálně, ale přesto nepřiměřená. Žárlivec i po letech považuje nevěru za tragédii prvního řádu. - Apistiosis: mj. neschopnost vyrovnat se s (i domnělou) nevěrou (z latiny apistia – zrada, nevěra). Postižený ví, že nejedná rozumně, ba dokonce ani normálně, ale nemůže si pomoci.

Jak žárlivost zvládnout:

1. Zpochybnit iracionální přesvědčení a domněnky. 2. Zlepšit komunikační schopnosti. 3. Usnadnit explicitní projednávání přijatelného a nepřijatelného chování k ostatním. 4. Vybudovat u žárlivého partnera sebeúctu. 5. Vyřešit osobní a vztahové problémy, které patří k žárlivosti. 6. Přeformulovat význam žárlivosti a tím poskytnout příznivější a méně negativní interpretace této vášně. 7. Rozvinout nové zvládající chování. 8. Zvýšit symetrii moci a rozhodování. 9. Zvýšit vzájemnou kontrolu nad tím, jakou rychlostí se partneři stávají závislými na sobě navzájem. 10. Specifikovat činy, které každému z partnerů signalizují, že druhý je oddaný určitému stadiu vztahu.   Každé z nás někdy udělala žárlivost partnera radost. Dalo nám to pocit výjimečnosti a toho, jak moc jsme milované. Ale jak se říká - všeho moc škodí, a to platí několikanásobně právě u žárlivosti. A co vy, milí čtenáři? Patříte ve vztahu mezi žárlivce vy, nebo váš protějšek? Podělte se s námi o své zkušenosti pod článkem, nebo na fcb stránkách. Dokonalá žena!  Markét ,)   Zdroj: čerpáno z publikace PhDr. Tomáše Nováka. Foto: mimiforum.cz