Ukažte dětem kouzlo kultury

Ukažte dětem kouzlo kultury

Těžko říct, zda za to může uspěchaná doba, nedostatečná propagace, nebo obrovský přesah internetu do našeho života, který nás trochu otupuje myšlenkou „že to přece stačí“, ale jisté je, že kulturní akce a umění v našich životech hraje stále menší a menší roli, c


Těžko říct, zda za to může uspěchaná doba, nedostatečná propagace, nebo obrovský přesah internetu do našeho života, který nás trochu otupuje myšlenkou „že to přece stačí“, ale jisté je, že kulturní akce a umění v našich životech hraje stále menší a menší roli, což je rozhodně obrovská škoda. Koncerty, výstavy, přehlídky, divadla, muzea… to vše totiž formuje a rozvíjí naše myšlení, u dětí je to pak dvojnásob důležité.

ukazte detem kouzlo kultury - freepic - dokonalazena - 1

Zeptáme-li se dnešních dětí, kdy byly naposledy na koncertu, výstavě nebo v muzeu, pravděpodobně na vás budou dlouho koukat s trochu nechápavým a trochu výsměšným výrazem. „V muzeu jsem teda ještě nebyl, ale teďkonc jsem dostal hustou novou videohru..!“ Chcete-li u svého dítěte od malička rozvíjet zájem o kulturu, najděte si na to čas a skutečně s tím něco udělejte. Nebudete toho litovat, ukážete svým dětem něco nového, a zároveň strávíte s rodinou krásný, cenný čas.

Muzea

Muzea nejsou zastaralá! Prohlédnout si obrázky dinosaurů v knize nebo na internetu je jedna věc, ale vidět sestavený exponát v muzeu je úplně něco jiného. Po celé české republice najdete mnoho různých druhů muzeí, od Muzea panenek a plyšových medvídků, přes Technické či folklorní muzeum až třeba k Národnímu, ve kterém toho najdete opravdu širokou škálu.

ukazte detem kouzlo kultury - freepic - dokonalazena - 4

Koncerty

Vážná hudba není jen pro důchodce a intelektuály, například Česká a brněnská filharmonie mají speciální zábavné programy a koncertní cykly, ve kterých hudbu představují v dětem blízké formě. Pro vás i pro dítě to pak bude zcela jiný zážitek, než žákovské besídky v základní umělecké škole.

ukazte detem kouzlo kultury - freepic - dokonalazena - 3

Výstavy

Moderní umění nebo impresionistické malby možná nebudou to pravé ořechové, ale mnohdy malé děti obrazy a sochy různých umělců nadchnou a ocení více, než byste čekali. Vyberte třeba výstavu ilustrací od známých ilustrátorů dětských knížek nebo je vezměte na interaktivní výstavu, kterých je po republice také spousta.

Cesta za historií

Ještě před pár lety bylo zcela obvyklé jezdit s rodinou po nádherných českých hradech a zámcích, dnes už tomu tak podle mnoha turistických center není. Až budete mít příště volno v práci, zkuste si udělat minidovolenou v nádherném prostředí českých míst, kde na vás dýchne vznešená historická atmosféra. A zapomenout nesmíme ani na divadla nebo kina, která pro děti připravují speciálně zaměřená představení a projekce, stačí jen pohledat. Spoustu krásných kulturních zážitků! Text: Natalie K , Foto: weheartit.com, freepic.com