Ta holka mi ho chce vzít a já jsem hysterka?

Ta holka mi ho chce vzít a já jsem hysterka?

Asi to znáte také. Vidíte partnera ve společnosti atraktivní dámy, a aniž byste zjišťovala kdo to je, co to je, zablikají vám varovné kontrolky, stáhne se vám hrdlo a přepadne vás zvláštní svíravý strach. Uvědomíte si totiž, že byste o partnera mohla přijít.


Tyhle malé žárlivé pochybnosti jsou ale v pořádku – i když vám partner tvrdí, že zbytečně vyšilujete. Dokonce
i psychologové sami přiznávají, že malá dávka žárlivosti vztahu spíše prospívá, než škodí. Prý je to lepší, než pocit naprosté jistoty, kdy se ten či ten z páru pak neobává ztráty toho druhého a nemá „stopku“. Horší je, když se přistihnete, že žárlíte skoro bez důvodu. Tedy aniž byste jednala na základě nějaké zkušenosti z dřívějška
a nenávidíte ostatní ženy v okolí svého muže už jen z principu a pak doma vytváříte žárlivé hádky.

Žárlivost ze strachu

Veškeré negativní nálady jsou způsobeny obavami o něco – v případě žárlivosti to může být obava o ztrátu partnera, nebo že zůstanete sama. Je přirozené, že se bojíte případné ztráty člověka, kterého milujete. Pokud ale uděláte scénu pokaždé, když mu zazvoní telefon, pípne sms nebo se usměje na kteroukoli ženu v restauraci, baru, bance nebo na úřadě, v pořádku rozhodně není. Stejně tak samozřejmě prohledávání mobilu a emailové schránky, sledování atd. Tady už je na místě začít se snažit svůj strach ovládat. Pokud žárlíte až moc, je potřeba hledat kořen žárlivosti. Žárlivost je totiž jeden z nejčastějších důvodů krachu vztahu a také nejčastější důvod partnerských hádek s trvale negativním dopadem na vztah.

Proč ho pořád podezírám?

To, proč partnera neustále podezíráte z nevěry a žárlíte na každého, kdo se na něj byť jen podívá, většinou pramení ze zkušeností. Žárlivost a strach jsou přirozené ve chvílích, kdy jednáte na základě zkušenosti z rané doby – to znamená, že vás partner například nedávno podvedl a vy se bojíte, že to zopakuje. Tady jde spíše většinou o čas a o to, abyste s partnerem mluvili o tom, co se stalo a vzájemně si přibližovali své pocity v jednotlivých situacích. Pokud ale žárlíte na partnera skoro bez důvodu, nejspíš máte úplně jiný a daleko hlubší problém pramenící z návyků z dětství.

Žárlivost a vaše dětství

Většina lidí, kteří jsou příliš žárliví, jsou málo sebevědomí nebo sebejistí. Žárliví lidé jsou také většinou závislí na druhých. Lidé trpící žárlivostí nevěří mnohdy ani sami sobě. Proto je vždycky vhodné začít u sebe –
u sebelásky, posilování sebevědomí a své vlastní odolnosti. Mnoho lidí se také zbaví problémů, pokud mu odborník pomůže rozklíčovat důvod jeho chování – například prosazování mladšího sourozence v dětství nebo trauma z odchodu otce od rodiny.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Ženaví.cz