„Dobrý sluha, špatný pán.“
Téma alkoholu je stále aktuální. Občas problesknou ve zprávách informace o opilých nezletilých, o počtu alkoholiků, o zrádnosti nadužívání alkoholu, o alkoholu jako nejrozšířenější legální droze. A co ženy a jejich vztah k
„Dobrý sluha, špatný pán.“
Téma alkoholu je stále aktuální. Občas problesknou ve zprávách informace o opilých nezletilých, o počtu alkoholiků, o zrádnosti nadužívání alkoholu, o alkoholu jako nejrozšířenější legální droze. A co ženy a jejich vztah k alkoholu?
Vztah k alkoholu
Těžko zde budeme rozkrývat statistiky a příčiny, které jedince k užívání alkoholu vedou. Ale můžeme se podívat na specifický vztah žen k alkoholu. Jak moc se liší od postoje mužů, kdy nastávají zvraty a kdy nejčastěji ženy propadají alkoholismu?
10%
10% žen v rámci Evropy užívá alkohol způsobem, který neprospívá jejich zdraví. Zdá se vám to hodně? Jistě vás napadne, že zdravá, psychicky vyrovnaná a dokonalá žena přece nemá důvod k nadužívání alkoholu. Co je tedy příčinou tohoto poměrně vysokého počtu žen, kterým se alkohol zapsal do života?
Pokud má žena stabilní zázemí, oporu v rodině a nemusí řešit finanční problémy, nesáhne po alkoholu tak často, jako žena, která se ocitne v sociální nebo ekonomické nouzi. Velmi častým příkladem jsou ženy na mateřské dovolené, případně ženy, které zůstanou po rozvodu samy s dětmi. V těchto případech je potřeba berličky velmi zřetelná a velmi často se tou berličkou stává sklenka alkoholu. Ale nehledejme pouze mezi ženami, které se ocitly v nesnázích, alkoholičky najdeme i mezi úspěšnými, atraktivními a samostatnými.
Stačí málo
Vypěstovat si závislost na alkoholu je rychlá záležitost a stačí k ní i malé dávky, pokud jsou pravidelné. Zajde se na víno po práci, nebo si dá pár piv po zápase v šipkách, drink každý víkend v klubu….místo prášků na spaní, k zahnání pocitu prázdnoty, úzkosti nebo deprese, k otupení pocitu beznaděje – to vše mohou být důvody, proč žena sáhne po sklence a dá si další a další.
Nižší tolerance, vyšší rychlost
Ženy mají všeobecně nižší toleranci vůči alkoholu než muži. Jejich tělo obsahuje více tuků, méně vody a také mají menší játra než muži. Závislost u žen se rozvíjí už po půl roce až dva a půl letech pravidelného užívání, byť malého množství alkoholu, zatímco u můžu je tato doba dvojnásobná. U žen se objevují rychleji jaterní onemocnění, vysoký krevní tlak. Mají vyšší riziko rakoviny prsu, zlomenin kostí a vzniku duševních onemocnění.
Přiznat si problém
Nejtěžším krokem pro každého, kdo je na něčem závislý, je přiznat si, že má problém. Právě ženy jsou mistryně v tajení, ukrývání a maskování své závislosti. Okolí často problém nepozná ani po letech, nejčastěji odhalí závislost rodina. Právě rodina je první, kdo může zasáhnout a snažit se dotyčné pomoci.
V dnešní době je však léčba závislosti podmíněna dobrovolností, nejsou časté případy, kdy je možné závislého člověka donutit, aby se šel léčit.
Jak jste na tom s alkoholem vy?
Zkuste si mini test.
Pokud odpovíte na většinu otázek „ano“, je možné, že potřebujete odbornou pomoc, protože máte zaděláno na problém
- Nebaví vás péče o sebe samu, o domácnost, o děti, o partnera
- potřebujete alkohol každý den, abyste „to přežila"
- máte pocit, že vás okolí začíná víc pozorovat
- k práci se musíte nutit, raději byste si sedla ke skleničce
- nevzpomenete si na důležité věci proto, že jste toho moc vypila
- bez euforie z alkoholu je pro vás život prázdný, zbytečný
- bez alkoholu trpíte větší depresí
zdroj: www.alkoholik.cz
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)