Jsem těhotná! Co teď?

Jsem těhotná! Co teď?

Nečekala jste to, ale už to tak bude. Jste těhotná. Většina prvorodiček je zprávou o tom, že přišly do jiného stavu, nejen zaskočená, ale upadá do stresů, protože k těhotenství a všemu, co je kolem něj, se musí přistupovat zodpovědně. Přeci jen – nosíte pod srdcem nový život a už nejedete jen sama za sebe, ale i za dítě. Klid! Jsme tu od toho, abychom vám dali rady, jaké první kroky musíte prvních pár okamžiků po zjištění těhotenství dělat, abyste měla jistotu, že se o vaše dítě staráte tak, jak máte.


 

Říct? Neříct?

 Samozřejmě, první, co vás při pohledu na těhotenský test napadne, je otázka, komu všemu se s těhotenstvím svěřit. V první řadě to bývá otec dítěte, za kým nastávající maminky s radostnou zprávou běží jako první. Chcete-li se však vyvarovat „dobrých“ rad zasloužilých matek, které si odteď budou ve vašem bytě podávat kliku od dveří, dobře přemýšlejte. Samozřejmě se do ničeho netlačte, však oni všichni v nastávajících měsících pochopí podle rostoucího bříška, co se s vámi děje. Informujte však blízkou rodinu a přátele, pokud se nechcete dočkat uražených výtek, obzvláště maminky se rády urážejí, když na ně po 3 měsících v jiném stavu nesměle vybalíte, že čekáte jejich vnoučka nebo vnučku. V zaměstnání můžete mlčet do doby, než váš stav bude vyžadovat uvolnění z práce a menší fyzickou zátěž zároveň by bylo dobré šéfovi oznámit, kdy budete rodit, dříve, než si nebudete vidět přes břicho.  

Biflování? Nic nepřehánějte

Pokud jste kuřačka nebo si občas po práci otevřete sklenku, je nad míru jasné, že s tím je teď na delší chvíli konec. Existuje však tisíc dalších věcí, ať už v jídelníčku či jinde, kterými byste mohla plodu ublížit, aniž byste o tom věděla. Vykašlete se v případě základních znalostí
o těhotenství na fóra a babské rady na internetu a zajděte do místní knihovny, kde vám půjčí publikace o těhotenství. Rozhodně to ale neznamená vypůjčit si celou „těhotenskou sekci“ a doma ležet v knížkách ve strachu, co byste ještě mohla opomenout. Ne. Bohatě vám budou stačit dvě, maximálně tři knihy. V každé stoprocentně najdete základy, pokud nevíte, na jakou knihu se obrátit, zeptejte se kamarádky, která už dítě má, na doporučení.  

Gynekolog v první řadě

Není snad ani potřeba připomínat, že váš gynekolog je jedním z prvních, kdo by o vašem těhotenství měl vědět. Zařiďte si co nejrychleji prohlídku. Většina žen se tak v prvních dnech těhotenství po návštěvě lékaře uklidní, protože právě gynekolog je ten, kdo dá vašemu devítiměsíčnímu maratonu řád, pevné termíny a nejdůležitější rady, co a jak dělat, jak dále postupovat. Oblečkovou výbavičku v prvním měsíci až dvou tak úplně řešit nemusíte, pokud nemáte čas ani nervy, na to je dost času v druhé polovině těhotenství, stejně tak kočárek a jiné důležité součásti výbavy novorozence. Je však dobré si co nejdříve s partnerem (nebo jiným členem společné domácnosti) sednout a vyřešit záležitosti ohledně rodinného rozpočtu, režimu po těhotenství a podobně.
Čím dříve to uděláte, tím lépe. Miminko cítí stres už v matčině břiše a rozhodně to pak nemá blahodárný účinek na jeho zdraví, proto se mu snažte co nejvíce vyhýbat!  

 

Co byste nastávajícím maminkám doporučila vy? Jak jste prožila první měsíce těhotenství?