Má vaše dítě strach z doktorů? Víme, jak ho překonat!

Má vaše dítě strach z doktorů? Víme, jak ho překonat!

Drtivá většina dětí zažívá strach z doktorů – tzv. syndrom bílého pláště. Možná i u vás doma probíhají hysterické scény pokaždé, kdy se máte společně vydat na lékařskou prohlídku či plánované očkování. Nezoufejte, rozhodně v tom nejste sama. Děti zkrátka doktorům kolem krku nepadnou, a zatímco některá dítka zažívají strach a nejistotu, jiná jsou z lidí v bílých pláštích k smrti vyděšená. V takových chvílích nemá cenu křičet, nadávat nebo vyhrožovat – ba naopak vašemu dítku musíte pomoci. Přinášíme vám užitečné triky, které vám pomohou nepříjemný strach z doktorů jednou provždy hravě překonat!


 

Neposílejte za sebe náhradu

Nespočet maminek kvůli pracovní vytíženosti tu a tam pošle s dítkem na očkování či preventivní prohlídku babičku či někoho jiného z rodiny. A to je chyba. O návštěvě lékaře – v případě, kdy nejde o nečekané onemocnění – víte zpravidla několik dní dopředu, snažte se proto udělat čas a cestu absolvujte společně. Vaše dítě má ve vás tu největší oporu, kterou mu ani ta sebevíce milující babička zkrátka nedopřeje.

Každé dítě má jednu hračku, která je jeho nejoblíbenější. Jestliže před sebou máte návštěvu lékaře a na dítku je znát, že jej sužuje strach, dovolte mu vzít si s sebou věrného kamaráda – hračku, plyšáka, panenku. V čekárně jej prostřednictvím hračky můžete uklidnit a případně mu i názorně ukázat, co ho za dveřmi ordinace vlastně čeká. Jakmile dítko uvidí, že ani oblíbenou hračku nic nebolí, nebude se při prohlídce vzpouzet či předvádět scény.

Dejte najevo oporu

Je samozřejmé, že má dítě strach. Věřte, že větami typu „nebreč“ nebo „injekce přece nebolí“ toho moc nevyřešíte, ba naopak možná dětský strach ještě více prohloubíte. Snažte se dát ratolesti najevo, že o jeho strachu víte, ale že celou dobu budete s ním. Největší strach spočívá v injekcích spojených například s očkováním. Jestliže i vás čeká podobná situace, rozhodně dítěti neříkejte, že žádnou injekci nedostane. Byli byste pak za lháře a zrádce.

Pochvala je na místě

Chcete-li vašemu dítku pomoci překonat strach z doktora, pak byste měli myslet nejen na situaci před samotnou návštěvou, ale i po ní. Ukažte vašemu dítku, že bylo statečné a že jste na něho právem pyšní. Společně proberte to pozitivní, co se během prohlídky odehrálo – dítko dostalo obrázek, bonbon, pochvalu od lékaře – a na tom stavějte pro další návštěvy.

A jak zvládáte návštěvy u lékaře s vaším dítětem vy? Podařilo se vám odbourat strach, nebo stále ještě bojujete? Sdělte nám vaše zkušenosti!