Jak vnímáme vůně

Jak  vnímáme vůně

Čich je jediný z našich pěti smyslů, který je napojen na limbické centrum v mozku. Proto si některé vůně dovedou poradit s únavou, napětím nebo dokáží zlepšit náladu a mnohdy nastartují naše tělo lépe než šálek kávy. V limbickém centru se též formuje pud sebezách


Jak  vnímáme vůněČich

je jediný z našich pěti smyslů, který je napojen na limbické centrum v mozku. Proto si některé vůně dovedou poradit s únavou, napětím nebo dokáží zlepšit náladu a mnohdy nastartují naše tělo lépe než šálek kávy. V limbickém centru se též formuje pud sebezáchovy (když cítíme kouř, nutí nás to k útěku) a čichová paměť (přičichneme si k vůni a vybaví se nám vzpomínka z dětství)

Člověk rozlišuje až 300 vůníJak  vnímáme vůně

U kuřáků se tato schopnost výrazně snižuje! Ženy jsou mnohem citlivější a dokáží zaznamenat i málo výraznou vůni, kterou muž vůbec nevnímá – to známe všechny z vlastní zkušenosti, že?

U žen také bývá výběr vůně závislý na jejím menstruačním cyklu a na věku. Jiný olej si vybere starší žena, jiný těhotná žena, jiný pubertální dívka.... Obecně ženy potřebují vyšší koncentrace vůně než muži.

female to the male smellsTaké svého partnera si nevědomě nejdřív vybíráme podle jeho tělesného pachu.

Text: Jana Fridrichová