Láska je jako droga
Zřejmě jste to zažili, nebo možná právě zažíváte. Vznášíte se v oblacích, nepotřebujete vlastně ani moc jíst, spánek byste taky oželeli. Nedokážete myslet na nikoho jiného, než na člověka, do kterého jste se zamilovali. Ba co víc. Neustále o něm mluvíte, stáčíte k
Zřejmě jste to zažili, nebo možná právě zažíváte. Vznášíte se v oblacích, nepotřebujete vlastně ani moc jíst, spánek byste taky oželeli. Nedokážete myslet na nikoho jiného, než na člověka, do kterého jste se zamilovali. Ba co víc. Neustále o něm mluvíte, stáčíte k němu veškeré téma hovoru. Většinou taky těkáte očima a když vám dotyčný pošle esemesku, nebo vás čeká na rohu ulice, v břiše vás sevře úzkost a cítíte mravenčení. Už to tak bude, jste prostě pobláznění.
Problém tohoto stavu je fakt, že je dočasný a velmi nereálný. Podle psychologů jde zkrátka o poruchu emocí, která může trvat dokonce až půl roku. „Zasažený“ jedinec by se v tomto období neměl brát příliš vážně a počkat s vážnými plány, až ho euforie opustí.
Čtěte také: Proč se mnou nechce spát?
Proč se to děje
Ve chvíli, kdy se hluboce zamilujeme, pracuje ve skutečnosti ne naše srdce, ale mozek. Zapne se dvanáct mozkových center a jejich jediným úkolem je produkovat dopamin, oxytocin, fenyletylamin, adrenalin a další hormony, které vyvolávají pocit štěstí. Jinými slovy mozek zajišťuje stav, který se dá připodobnit euforii po užití drog.
Mění se i naše zvyklosti. Kdo je obvykle zachmuřený, najednou se usmívá. Kdo tráví hodiny v práci, najednou nedokáže nic smysluplného vytvořit. Říkáte si, že je to milé, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy navázaný vztah skončí dříve, než zamilované období. Pak je totiž jeden z páru postižený silnými abstinenčními příznaky. A poradit si s nimi není vůbec jednoduché.
Čtěte také: Jste single? Radujte se!
Co je zlomené srdce
Ne jeden člověk se chtěl kvůli nešťastné lásce opít, přestat studovat, odstěhovat se nebo třeba si i ublížit. Divit se takovým lidem ale nelze, alespoň podle výsledků studie z univerzity v New Jersey.
Tamní odborníci zjistili, že v období zamilovanosti vzniká silné pouto a závislost na partnerovi. Pokud je toto pouto narušeno, stává se z původně báječného vztahu noční můra. Výzkum ukázal, že lidé, kteří si prošli rozchodem a stále byli do svého protějšku zamilovaní, spouštěli nevědomky v mozku stejná centra, která jsou známé jako centra cigaretové nebo kokainové závislosti.
Čtěte také: Hroutí se nám s romantickými filmy vztahy?
To způsobuje, že se lidé chovají v „abstinenčním“ období jako blázni. Píšou svým bývalým partnerům nesmyslné esemesky a odmítají si připustit, že je konec. Někteří psychologové tvrdí, že to může trvat mnoho měsíců až let. Záleží ale na každém jedinci. Důležité je své city dál neživit, odpoutat se od bývalého partnera, přerušit s ním veškeré kontakty a obrátit se na přátele. Dokážou pomoci překonat nejtěžší období a fungují vlastně jako léčebna pro závislé.
Zdroj: extrakrasa.cz
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)