Jsou cereálie užitečné?

Užitečnost cereálií Jako cereálie označujeme v podstatě všechny obiloviny. Důležité jsou zejména však ty celozrnné, které napomáhají ochránit organismus mimo jiné před civilizačními chorobami. Důležitou roli hrají i při snaze redukovat váhu. Vláknina, která je v nich o


Jsou cereálie užitečné?Užitečnost cereálií

Jako cereálie označujeme v podstatě všechny obiloviny. Důležité jsou zejména však ty celozrnné, které napomáhají ochránit organismus mimo jiné před civilizačními chorobami. Důležitou roli hrají i při snaze redukovat váhu. Vláknina, která je v nich obsažená, totiž navozuje poměrně rychle pocit sytosti, čímž ve výsledku sníte menší dávku jídla a tak omezíte celkový energetický příjem. Navíc vláknina připívá k rychlejší látkové výměně. Díky ní se tak tělo rychleji zbavuje odpadních látek, jejichž zadržování v těle není přirozeně prospěšné.

Čtěte také: Jak poznat pravé celozrnné pečivo

Cereálie jsou také zdrojem bílkovin, vitamínů, obsahují zinek, vápník, hořčík, železo a stopové prvky,zejména důležitý selen.

Kde je najdete?Jsou cereálie užitečné?

Podobně jako u řady jiných látek a potravin, je i v případě cereálií třeba dobře vybírat. Ne vše, co je obsahuje totiž musí být jednoznačně prospěšné. Pokud jde o pečivo, zaměřte se zejména na celozrnné. Vyskytují se i v těstovinách a samozřejmě ke koupení je celá řada nejrůznějších pochoutkových tyčinek. Samozřejmě záleží na kvalitě každé z nich. Některé mohou obsahovat třeba více jednoduchých cukrů, které jak známo nejsou optimální. Tolik potřebnou vlákninu získáte rovněž konzumací „obyčejných“ brambor, nebo čočky a dalších luštěnin. Zapomínat se nesmí samozřejmě na ovoce, výborné jsou banány či jablka. Řadu pochoutek lze připravit také z vloček a ořechů.

Čtěte také: Hubněte snáz se zdravou přípravou pokrmů

Jsou cereálie užitečné?

Text:(miž)