Rozdělení ženských a mužských rolí v rodině
Podle širokých výzkumů zůstává dlouhodobě stejné vnímání rodinných rolí. Tedy, že ženy mají vařit a uklízet, muži mají rodinu zabezpečit finančně. Na výchově se pak mají podílet rovnoměrně oba. Proč je to tedy často úplně naopak?
Vaření patří ženám
Alespoň tak si to obvykle myslí muži, zatímco ženy se domnívají, že by se na domácích pracích měli s partnerem rovnoprávně rozdělit. Ostatně i ženy již dávno pracují 8-12 hodin denně a rozdíl ve finančním přínosu rodině je jen minimální, pokud ženy nevydělávají dokonce víc.
Rodinu zaobstarává muž
Jelikož jsme si jako ženy vydobyly lepší postavení nejenom v rodině, ale ve společnosti celkově, ne zřídka pak vyděláváme více než muži. Je to ale správně? Pánové nám oponují, že pokud bychom zůstaly doma a staraly se o domácnost a děti, pak by zbylo více kvalitních pracovních míst pro ně a nemusely by se řešit rozdíly ve výplatních páskách v jednotlivých rodinách. My ale také toužíme po seberealizaci, což nám čtyři stěny u sporáku poskytnout nemohou. Neustálý boj o určitou pozici mezi dvěmi pohlavími dovedl společnost až sem, kdy na nákupu a v kuchyni spíše uvidíte muže, zatímco ženu zahlídnete, jak si mění olej v autě a opravuje poličku v chodbě. Je to ten správný vzorec, kterého jsme chtěli jako společnost dosáhnout? Jen stěží, ale evoluce je nezastavitelná a než pochopíme, co se to vlastně stalo, už vše bude jako zažitý zvyk.
O děti se mají starat oba partneři
Na čem se však shodneme je péče o děti. Většina Čechů v průzkumech odpovídá tak, že starosti věnované dětem, bychom měli prožívat rovnocenně oba dva. Stejně tak si užívat vlastních koníčků, vzdělání i pracovní kariéru. Jak je to u vás v domácnosti? Kdo vládne vařečkám a kdo šroubovákům? A jak by to podle vás mělo v každé rodině fungovat?
Napište nám svůj názor.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)