Asia fashion aneb asijská inspirace pro váš šatník

Než módní návrháři objevili eleganci a styl asijského odívání, museli dost zapojit fantazii. Obvzláště v případě oděvních stylů korejců, vietnamců a thajců. Z těchto oblastí si svět módy vzal pouze hlavní střihové linie a některé prvky z tradičních krojů, neboť


Než módní návrháři objevili eleganci a styl asijského odívání, museli dost zapojit fantazii. Obvzláště v případě oděvních stylů korejců, vietnamců a thajců. Z těchto oblastí si svět módy vzal pouze hlavní střihové linie a některé prvky z tradičních krojů, neboť tyto země patří (z módního pohledu) k poměrně strohým a nudným. Žije zde mnoho chudých lidí, kteří se oblékají velmi skromně.  V případě Číny a Japonska to tak tragické nebylo. V těchto končinách měli tvůrci módních trendů naopak vysloveně žně. Tradiční kimona a sváteční šaty jsou v těchto lokalitách velmi rozmanité, původní dobová móda je bohatá na ozdobné prvky a střihově rozmanitá. Asijské vzory jsou populární rovněž u mnoha známých osobností, ale vám budou rozhodě slušet také!

Čtěte také:  Velký comeback vycpávek! Je to dobře nebo špatně?

 

Typické znaky módy, inspirované dálným východem
Každý moderní kousek vycházející z asijského oblečení se vyznačuje pestrými barvami, konstrastními materiály, presizními detaily a značnou dávkou exotiky. Z kimona, tradičního oděvu věhlasných gejš si současná móda „utrhla“ například výrazně široké opasky, které patří pod prsa nebo přesně do středu pasu a obvykle bývají součástí pouzdrových neo retro šatů. Dalším specifickým znakem jsou například již zmíněné límečky. Nejsou střihově nijak oddělené od zbytku oděvu, to znamená žádné švy. Zpravidla se jedná o středně vysoké stojáčky se zapínáním po straně. Jednoduché, drobné knoflíčky, obvykle potažené lesklou látkou bývají pod sebou a zapínání je řešeno pomocí oček z téhož materiálu. Pokud si myslíte, že tolik oblíbené letní botky „žabky“ neboli „flip-flopy“ jsou typyckou asijskou obuví, pak jste na omylu. Napříč dobou se objevují pouze jen jako součást strohého oděvu obyvatel Vietnamu. Pravdou ale je, že upevnění obuvi k nožce mezi palcem a ukazováčkem je skutečně původním  prvkem celé Asie a odtud si jej také současný módní průmysl...no, řekněme „vypůjčil“.

 

Materiály, vzory, doplňky

Původní šaty, které dnešní módu inspirovaly, byly specifické výraznými barvami, jež v sobě nesly určitou symboliku. Bílý oděv byl pohřební, fialová barva byla barvou králů a rudá zase symbolem odhodlanosti, bojovnosti a vášně. Kromě techto, nejčastěji používaných odstínů okouzlily moderní návrháře rovněž motivy vyšívané zlatou nití do saténu a jiných, velmi jemných a lesklých materiálů. Také potisky s „asijskými kořeny“ dnes „frčí“. Třeba na luxusních, saténových županech můžeme pozorovat zlatě vyšívané draky a kaligrafické symboly. Pokud je něco asijského v dnešním světě módy skutečně největším hitem, pak jsou to bezesporu doplňky – tedy lépe řečeno, kabelky. Bohaté výšivky folklorních výjevů dálného východu, bambusová ucha nebo třeba saténová psaníčka, která mají vrchní díl (kde je zapínání) jen velmi vysoko a po boku se u těchto mini vyztužených kabelčiček zvolna pohupuje lesklý střapec. Ten sloužil gejšám k tomu, aby své psaníčko kdykoliv bez problémů nahmataly i v tajemných útrobách rukávu svého kimona a rovněž proto, aby si jej nespletly s vějířem, který měl na svém konci zase pentle opatřené například zlatými kroužky, nebo drobnými, jemně zdobenými kartušemi – rovněž ze zlata.

 

Kouzlo tradičních čínských šatů
Dalo by se říci, že Čína má (co se módy týká) schované v rukávu své Eso! Jsou jím tradiční elegantní šaty z pravého hedvábí, které se nazývají Čchi-Pchao. Z dokonalých linií a střihové mistrnosti jsou někteří současní návrháři doslova „na větvi“, jde totiž o maximálně sofistikované dílo, jehož historie sahá až do 14. století.  A jak tyto zázračné, originální šaty vypadají? Čchi-Pchao je dámský oděv, který tvoří dvě části - přední a zadní. Tyto hlavní střihy jsou sešity k sobě přesně tak, aby padly ženě, která je bude nosit. Chce-li tedy krejčí ušít Čchi-Pchao, musí znát výšku, objem prsou, ramen i boků své klientky. Důležitou součástí a zároveň ozdobným prvkem jsou ručně vyráběné knoflíky, výšivky tenké jako pavučinka a případně hedvábné stuhy. Okrajový lem límečku je ve většině případů výrazný, se zaoblenými hranami a táhne se až ke spodnímu lemu oděvu. V případě, že se jedná o šaty může tento ozdobný okraj tvořit zároveň i plynulý přechod do rozparku.

 

Čtěte také: Legíny – staronová nezbytnost v našem šatníku

 

 

Text: Ela Procházková