Jak si vybrat kvalitní střevíčky?

Co musí mít kvalitní bota? Skutečně komfortní obutí musí splňovat tato základní kritéria: -          Obuv musí poskytovat podporu při chůzi i ve stoje. -          Obuv musí podporovat klenbu vaší nožky. -          Obuv musí udržovat patu v kolmém pos


Co musí mít kvalitní bota?

Skutečně komfortní obutí musí splňovat tato základní kritéria:

-          Obuv musí poskytovat podporu při chůzi i ve stoje.

-          Obuv musí podporovat klenbu vaší nožky.

-          Obuv musí udržovat patu v kolmém postavení, čímž je umožněn účelný přenos zatížení.

Skutečně, jak už jsme si řekli v úvodu – kvalitní a pohodlné boty nemusí nutně znamenat to, že se budete nuceni vzdát své představy o moderních střevíčkách na sexy podpatku. Pokud chcete vypadat jako bohyně a být královnou všech večírků, musíte se ale cítit pohodlně. Už jste někdy viděli bohyně a královny kroutící se na parketu v bolestech a pajdající směrem ze dveří v zoufalé touze po taxíku? Asi těžko.

 

Jak tedy vybírat střevíčky aby byly skutečně pohodlné?

Při výběru se u bot zaměřte na to, aby měly správně modelovanou tzv. stélku. Stélka je v podstatě to na čem sedí chodidlo. Je zrcadlovým obrazem pro pravou a levou nohu, může mít nepatrné prohloubení pro patu a také může mít i vyvýšení, které podporuje pokleslou klenbu nohy. Pod stélkou je podešev, která musí být pružná, dostatečně silná, nepropouštějící vlhkost, aby chránila chodidlo. Součástí je podpatek, který má být přiměřeně vysoký, odpovídající tvaru a účelu obuvi. Při vyšších „kalibrech“ pro odvážnější dámy je nezbytné, aby měla obuv dobře zpevněnou patu a oblouk, který obepíná nožku v místech pod nártem (nad prsty).

 

Absolutně nevhodné jsou pantoflíky na vysokém podpatku či masivní platformě, které nemají žádné jištění nohy v kotníku – tím myslíme takové ty klasické vysoké „nazouváky“. Jsou vratké a ničí vaše šlechtěné tlapky. Nezanedbatelná je pevnost zadní části obuvi (vrchní části nad podpatkem), která tak zajišťuje správné vedení paty a tak i správnou hybnost chodidla při chůzi. Zadní část obuvi se nesmí se svým horním okrajem zarývat do paty a úpony Achillovy šlachy. Správné stažení a fixace nohy, tak aby se noha neklouzala po stélce dopředu, dokáže zajistit kvalitní šněrování. Prsty nesmějí vpředu narážet na botu a musí být zachován jejich aktivní pohyb.

Text: Ela Procházková