Když vás trápí kruhy pod očima

Když vás trápí kruhy pod očima


Všechno nelze připisovat únavě

Kruhy pod očima mohou signalizovat jak obyčejnou vyčerpanost a únavu, tak i přílišný stres a rovněž je způsobuje špatná životospráva. Na druhé straně však může jít také o vážnější příznak -  tmavé kruhy pod spodním očním víčkem mohou být projevem onemocnění srdce, ledvin i různých metabolických onemocnění. Zbarvení kruhů pod očima může být tedy důležitým vodítkem pro lékaře, kde by měl pátrat po příčině.

 

Kruhy pod očima a ještě k tomu opuchlá víčka?

Tloušťka kůže v oční oblasti je minimální – pouhých 0,1 milimetru. Proto tato tkáň snadno přijímá tekutinu, tudíž  změny prokrvení se zde rychle projeví právě ve formě nehezkých otoků. Děje se tomu tak při zánětech řas, oka a jeho okolí, při zánětu nosních dutin, slzných ústrojí. Také při alergiích, po bodnutí hmyzem, při kopřivce, chorobách ledvin, srdce, štítné žlázy, zejména při její snížené činnosti jsou otoky časté.

Jak se toho všeho zbavit?

Způsobů, jak odstranit  kruhy pod očima a otoky je několik. Pokud problém přetrvává dlouhodobě, je třeba bezpodmínečně navštívit lékaře. Pokud však jde o krátkodobou záležitost, měli byste se nejvíce zamyslet nad úpravou životosprávy, dostatkem kvalitního spánku a přiměřeným příjmem tekutin a vitamínů. Co se týká stresu, tomu se těžko vyhneme, protože jsme mu vystaveni denně. Ale pokud má člověk pravidelnou životosprávu,
i stres nese lépe. Samostatnou kapitolu při kruzích a otocích očí tvoří různé alergeny v krémech a kosmetických či dekorativních přípravcích.

 

Domácí tipy v boji proti kruhům pod očima a otokům

- Pokud ve vašem případě alergie na kosmetické příměsi již zaťala své mučivé drápy do vaší pleti, je dobré vybírat raději přípravky, které obsahují retinol.

- Zkuste na víčka na pár minut přiložit plátky okurky či sáček černého čaje, výsledek bývá velkolepý.

-  Dobrým pomocníkem jsou také antioxidanty a vitamíny, takže se snažte dostat je do svého těla co nejvíce.

- Výborně vám poslouží čajové lžičky, které na čtvrt hodiny vložíte do mrazáku a pak přiložíte na oční víčka.

-  Mezi osvědčené tipy patří i  tvaroh, který vymícháte a zabalíte do kapesníku, na 10 minut přiložíte na víčka
a pak opláchnete vodou.

- Používejte pouze malé množství kosmetických přípravků, aby se pokožka v okolí očí zbytečně nezatěžovala. Přípravky jemně vklepávejte bříšky prstů.

 

 

 

 

 

Text: Ela Procházková