Co potřebují naši nejmenší?

Co potřebují naši nejmenší?


Vitaminů a minerálních látek je celá škála, miminka ale tyto látky nemohou přijímat z přirozených zdrojů, jelikož většinu potravin, jako například maso, vejce, syrovou zeleninu apod., zatím vůbec nesmějí. Je tedy nutné dodávat jim živiny ve speciálně namíchaných dětských výživách.

Vápník pro zdravé zoubky

V přirozené podobě se nachází v mléce, v mléčných výrobcích, v čokoládě, oříšcích. Vápník působí na správný vývoj kostí a zubů, v případě nedostatku jsou kosti křehké a snadno se lámou.

Železo pro imunitu

Železo najdeme nejvíce v játrech, vejcích, mase a v ovoci a zelenině. Podílí se na přenášení kyslíku červenými krvinkami a svoji roli má i pro správné fungování imunitního systému u nejmenších dětí. Při nedostatku může docházet k anémii a také ke snížení imunity.

Jód pro bystré hlavičky

Jód je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. Ty ovlivňují především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných etapách vývoje. Hlavním zdrojem jódu jsou mořské ryby a sůl. Jód působí na správný vývoj kognitivních funkcí a v případě jeho nedostatku může docházet k poruchám růstu a k zaostávání v duševním vývoji.

Abeceda vitaminů pro zdraví a imunitu

Vitamin A je bohatě zastoupen v rybách, vaječném žloutku, mrkvi, špenátu, zelí, brokolici. Je to velmi důležitý antioxidant, tedy látka, která omezuje aktivitu volných radikálů a působí v prevenci poškození buněk. Vitaminy skupiny B, především riboflavin B₂ a niacin B₃ jsou důležité pro správné využívání energie z potravy. Vitamin C se nachází v ovoci. „Céčko“ pomáhá vstřebávat železo, posiluje imunitní systém a je to výborný antioxidant. Vitamin D je svým chemickým složením vlastně hormon. Tvoří se v těle, když je kůže vystavena ultrafialovému záření ve slunečním světle. Jeho dalším zdrojem jsou tučné ryby, například losos a tuňák. Vitamin D hraje významnou roli v přirozené obranyschopnosti organizmu. Vitamin E nalezneme především v pšeničných klíčcích, v ořeších a listové zelenině, působí jako prevence proti nádorovému bujení, zvyšuje plodnost
a podporuje činnost nervového sytému.

 

Ne, všechny příkrmy jsou dobré…

Pokud chcete svému nejmenšímu dopřát to nejlepší, vždy dávejte pozor, zda mají vybrané příkrmy koktejl těchto látek. Ty by měly být v optimálním množství v závislosti na stáří dítěte. Kojenecká výživa musí splňovat přísné evropské normy, což poznáte podle etikety, která by měla být řádně označena. To, které příkrmy jsou pro vaše děti bezprostředně nejlepší, se můžete dočíst na www.kojeneckavyziva.cz.

 

 

 

 

 

Text: Jana Tobrmanová