Žhavé téma na jaro: zvětšování prsou

„Skutečně kvalitně a odborně provedený zákrok je takový, jehož výsledek podpoří sebevědomí ženy a působí pokud možno co nejvíce přirozeně,“ upozorňuje MUDr. Karel Urban, lékař Kliniky plastické chirurgie Esthé. „Ať už ženu k rozhodnutí podstoupit augmentaci vedou j


„Skutečně kvalitně a odborně provedený zákrok je takový, jehož výsledek podpoří sebevědomí ženy a působí pokud možno co nejvíce přirozeně,“ upozorňuje MUDr. Karel Urban, lékař Kliniky plastické chirurgie Esthé. „Ať už ženu k rozhodnutí podstoupit augmentaci vedou jakékoli důvody, měla by své rozhodnutí vždy pečlivě zvážit a tvar i velikost implantátů konzultovat s lékařem. Ten totiž dokáže posoudit, zda výsledek zákroku nebude vypadat nepřirozeně a zda je výkon vhodný,“ podotýká Karel Urban.

Plastická chirurgie pomůže
Poslední dobou můžeme od plastických chirurgů slýchat, že ženy podstupují plastiku až příliš často a málo si uvědomují, že se jedná o lékařský zákrok. Pokud jste však s velikostí či tvarem svých ňader skutečně nespokojená, bezpochyby stojí za to pobavit se o možnosti úpravy poprsí se specialistou.

Co musí klientky podstoupit a jaké druhy implantátů existují?
Zvětšení (odborně nazývané augmentace) prsou spočívá v chirurgickém vložení implantátů do prsu za účelem zvětšení jeho objemu a zlepšení tvaru. Existuje řada druhů implantátu a jedním z klíčových úkolů, pokud se pro zákrok rozhodnete, je vybrat ten nejvhodnější. Hlavní poradní hlas svěřte svému plastickému chirurgovi, ale určitě neuškodí mít základní přehled o možnostech.

Základní typy prsních implantátů se dělí podle tvaru na:

* kulaté
* anatomické – „kapka“
* asymetrické

Dále lze implantáty třídit podle profilu na:
* nízké (low)
* středně vysoké (moderate)
* vysoké (high)
* extra vysoké (extra high)

Krásným dekoltem ke spokojenosti
Je potřeba si uvědomit, že pro dokonalý výsledek není podstatná pouze velikost samotného implantátu, ale také jeho tvar a tělesné proporce. Podstatnou roli hraje vaše výška, typ postavy, šířka hrudníku, velikost pánve a velikosti prsní žlázy. Ideální velikost nejlépe odhadnete malým experimentem. Vezměte si plastový obal a naplňte ho tekutinou, případně jiným materiálem (rýží, pískem) a vložte do své podprsenky. Orientačně tak můžete porovnat své představy se skutečností.

Jak vypadá a kolik stojí implantát?
Prsní implantát je tvořen vnějším pouzdrem z polymerizované, velmi pevné a pružné silikonové pryže. Pouzdro obsahuje ještě několik vnitřních vrstev, což zaručuje vyšší odolnost proti protrhnutí a co nejmenší propustnost. Díky tomu je téměř vyloučeno, aby se implantát bez vnější příčiny narušil či přímo poškodil. Velikosti implantátů jsou uváděné v mililitrech.
Umístění implantátu a vedení řezu závisí na rozhodnutí chirurga, který musí zvažovat celou řadu faktorů. Implantát se vkládá pod prsní žlázu, případně částečně či úplně pod prsní sval.
Ceny implantátů se pohybují mezi 18 až 50 tisíci korun za pár v závislosti na typu a výrobci. „Mnoho pacientek se také domnívá, že cena se řídí velikostí implantátu, ale tak tomu není. Různí výrobci mají různé ceny podle typu implantátu, ale nezávisle na jejich velikosti,“ uvádí MUDr. Karel Urban.

Zapomínat na maličkosti se nevyplácí
Během první konzultace před zvětšením prsou vás lékař detailně seznámí s operací a společně se podle stavu vašich prsou a napětí pokožky dohodnete, která z operačních technik je pro vás nejvhodnější. Lékař vám může ukázat snímky prsou před a po plastice a jednotlivé druhy implantátů. Jestliže máte prsa povislá, chirurg vám může doporučit i modelaci prsou nebo kombinaci modelace se zvětšením.

Nezapomínejte ani na zdánlivé maličkosti, mohou vám značně zpříjemnit život. Po zvětšení prsou může být oblékání přes hlavu nepříjemné – s vhodně vybranými oděvy se tomuto problému vyhnete. Zajistěte si odvoz domů po operaci a výpomoc doma na den či dva, zejména pokud bydlíte sama.

Zákrok netrvá déle než dvě hodiny
Plastická operace prsou trvá obvykle 1 až 2 hodiny a po operaci je vhodná hospitalizace na den až dva. Většinou se během zákroku preventivně podávají antibiotika, protože se jedná o umístění cizího tělesa do organismu. Pooperačně jsou prsa nepřetržitě fixována speciální podprsenkou, jejíž nošení se doporučuje po dobu čtyř až šesti týdnů. Přibližně měsíc po operaci se doporučuje spát na zádech a omezit sportovní aktivity.

„Připravte se na to, že pravděpodobně budete několik dnů po operaci prsou cítit tlak a určitou bolest,“ říká doktor Urban. „Výraznější je to v případech vložení implantátu pod sval. Dva až pět dnů budete užívat analgetika, ale nebojte se, bolest záhy ustoupí.“ Před propuštěním vám na klinice odstraní drény a vy odejdete domů se speciální elastickou podprsenkou. Stehy se mohou používat vstřebatelné, které se samy rozpustí, a odpadá tak jejich vytahování. Nebo se odstranění stehů provádí zpravidla za 12 až 18 dní po zákroku, což záleží na pracovišti a operatérovi.

Doma se hlídejte, nic nepřehánějte
Po návratu domů můžete vykonávat lehčí domácí práce už za 7 až10 dní. Ještě o čtyři týdny déle se ale vyvarujte zvedání paží nad úroveň ramen. Těžší práce, zvedání břemen, cvičení, posilování a jiné sportovní aktivity začleňte do programu postupně až po 6 až 8 týdnech od operace a používejte při nich elastickou podprsenku. A při intimním styku buďte během prvního měsíce mimořádně opatrná.

Jizvy musí být kryté náplastí nebo ošetřené krémem s vysokým ochranným faktorem ještě minimálně půl roku po zákroku. K dlouhému pobytu na slunci proto přistupujte s rozmyslem, zejména v jižních zeměpisných šířkách. Do zaměstnání byste se po plastické operaci měla být schopná vrátit nejdéle za dva týdny. Záleží samozřejmě na obtížnosti vašeho zaměstnání.

Dvakrát měř…
Především si dobře rozmyslete, co od operace očekáváte. „Je potřeba si uvědomit, že rozhodnutí zvětšit prsa je rozhodnutím osobním, velmi závažným, a jehož efekt je dlouhodobý,“ uzavírá Karel Urban. Každá žena by si takové rozhodnutí měla skutečně dobře promyslet a obrátit se vždy na odborné pracoviště, které má s augmentací bohaté zkušenosti.

Text : Milena Píchová