Jak se správně vybavit na grilování? Máme spoustu užitečných rad

Jak se správně vybavit na grilování? Máme spoustu užitečných rad

Počasí se konečně začíná tvářit slunečně a grilovací sezóna se nezadržitelně blíží. Je tedy nejvyšší čas se na grilování připravit. Jak vybrat správný gril, jaké pomůcky vám nesmí chybět při grilu a jaké je nejlepší maso na grilování? Blíží se čas, kd


Počasí se konečně začíná tvářit slunečně a grilovací sezóna se nezadržitelně blíží. Je tedy nejvyšší čas se na grilování připravit. Jak vybrat správný gril, jaké pomůcky vám nesmí chybět při grilu a jaké je nejlepší maso na grilování? aaa Blíží se čas, kdy se z balkonů i zahrádek bude linout vůně grilovaného masíčka a zeleniny. Gril se stává plnohodnotnou součástí domácnosti a těší se stále větší oblibě. Práci vám usnadní také různé vychytávky. Co byste měla vědět, než se vrhnete do grilování po hlavě?

Jak na gril?

Rada první: Gril vybírejte podle prostoru

V první řadě je dobré si ujasnit, kde budete gril používat. Pro balkony a zimní zahrady je ideální volbou elektrický gril. Vyvarujete se tak nepříjemnému kouři, který by obtěžoval vás i sousedy. Pro terasy a větší prostory, nebo pokud grilujete často, vyplatí se vám dražší plynový gril. Na velké zahrady volte spíše zděné grily a ohniště.

Rada druhá: Gril musí udržet teplotu

Výběrem správného tvaru a velikosti ale nekončíme. Další důležitou vlastností grilu je schopnost udržet správnou teplotu. Dobré je, když gril zvládá udržovat teploty v rozsahu od  100 do 300 stupňů, ideální však je, když zvládne i 500 stupňů. Pokud gril správnou teplotu udržet neumí, maso bude vysušené, nebo spálené zvenku a uvnitř nedopečené.

Rada třetí: Správné odkapávání omastku

Gril musí mít zajištěný systém odkapávání šťáv a omastku. Při nesprávném či chybějícím odkapávání pak spálený výpek kazí chuť masa, ale také obsahuje zdraví škodlivé látky.

Pomocníci a vychytávky

Rada první: Základem je rošt

Základní a nedílnou součástí grilu je rošt, nejčastěji litinový nebo z nerezové oceli. Vedle roštu existují také desky, nerezové či žulové, které se hodí na restování. Desky se hodí zejména na burgery, vejce, ryby či zeleninu. Burgery pomůže udělat také speciální lis, pro výrobu pizzy je pak nejlepší volbou pizza kámen.

Rada druhá: Nezbytné náčiní a praktičtí pomocníci

Při grilování se rozhodně neobejdete bez lopatky, obracečky a vidličky. Dalším nezbytným náčiním je kartáček na čištění roštu. Výhodou je také poklop na gril. Mezi praktické vychytávky patří rošty s vyjímatelnou středovou částí, kterou lze nahradit třeba pánví wok, stojanem na drůbež či žebírka, košem na zeleninu a spoustou dalších komponentů.

Maso, jak má být

Rada první: Správný výběr

Základem úspěšného grilování je výběr masa. Češi grilují rádi, ale špatně. Zpravidla pro grilování volí kuřecí maso. To však ke grilování není nejlepší. Ideální je hovězí svíčková nebo nízký roštěnec. Z vepřového se pak nejlépe hodí kotleta, krkovička a panenka. Nic nepokazíte také burgerem z mletého masa nebo rybou.

Rada druhá: Vždy čerstvé

Vždy si ale dejte pozor na čerstvost! Vybírejte čerstvé maso, ideálně přímo z řeznického pultu. Zmrazením totiž dochází k vytvoření krystalů, které potrhají svalová vlákna. Maso pak přijde o svou šťávu a po grilování bude vysušené.

Rada třetí: Prorostlé maso

Maso na gril také musí být prorostlé tukem, který tvoří tzv. mramorování. To masu zajistí, že po grilování bude krásně šťavnaté a křehké. U hovězího si dávejte pozor na to, aby maso bylo vyzrálé. Vyzrálost poznáte tak, že po zatlačení prstu do masa vám ve správně vyzrálém kousku zůstane otisk prstu, v nezralém naopak ne.   Také se těšíte na grilovací sezónu? Nebo už u vás propukla?