Jaké vánoční dekorace letos nejvíc „frčí“?

Už žádné kupované svícny a věnce! Pusťte se do jejich výroby sama. Není to totiž ani těžké, ani zdlouhavé. Stačí si pořídit přírodní dekorační materiál (chvojí, šišky, plody a listy nasbíráte na procházce v lese, parku nebo podél cest), aranžovací hmotu, bodce na sv


Už žádné kupované svícny a věnce! Pusťte se do jejich výroby sama. Není to totiž ani těžké, ani zdlouhavé. Stačí si pořídit přírodní dekorační materiál (chvojí, šišky, plody a listy nasbíráte na procházce v lese, parku nebo podél cest), aranžovací hmotu, bodce na svíčky, několik barevných svíček, stuhy, ořechy… Také kleště, sisal, provázky a barevné vázací drátky…

Adventní věnec podle vaší fantazie
Svíčky na adventní věnec musí být čtyři a ve stejné barvě (tradiční červená, stříbrná, zlatá, zelená i modrá), ale na jejich tvaru, velikosti ani rozmístění neplatí žádné zákony. Řiďte se jen svou fantazií a smyslem pro estetiku. Ani pravidelné uspořádání do čtverce nemusíte striktně dodržovat, zajímavé bývá třeba netradiční seskupení do jednoho místa.
Základem tradičního věnce je slaměný nebo polystyrenový kruh, který postupně obalujete chvojím a omotáváte zeleným vázacím drátkem. Do připraveného korpusu pak upevníte svíčky (napíchnuté na kovových bodcích) a věnec dozdobíte přírodním nebo umělým dekoračním materiálem. Hotový věnec můžete položit na stůl nebo zavěsit na dveře i volně do prostoru. Dejte ovšem vždy pozor na vzdálenost hořlavých materiálů od plamenů svíček!

Kouzelný vánoční svícen za pár minut
Výroba přírodního svícnu zabere podle vaší zručnosti čtvrt až půl hodinky času. Potřebujete podložku, aranžovací hmotu, bodec, svíčku a opět větvičky, suché zahradní nebo lesní plody i květy, zelené listy, stuhy, umělá jablíčka, ruličky skořice, ořechy, sušené ovoce… Aranžovací hmotu potřebného tvaru nechte nejprve nasát vodou a pak ji dokola obalte chvojím a omotejte drátkem (může být i stříbrný nebo zlatý). Upevněte svíčku tak, aby tvořila dominantu aranžmá, a pak do prostoru kolem bodce zapichujte další chvojí a dekorativní materiál. Aby zůstal hotový svícen hezky barevný a čerstvý, zalijte ho jednou za týden zdola vodou nebo postříkejte shora sprškou.

Horká knižní novinka plná praktických tipů a návodů
Stovky fotografií jednoduchých i rafinovaných aranžmá najdete v knize To je floristika! (Profi Press, 320 stran, 850 fotografií, 790 Kč, www.floristikaweb.cz). A k nim i detailní návody, jak takovou krásu vytvořit, a také přehlídka vhodného materiálu. Jste-li v oboru floristiky začátečnice, bude se vám hodit seznamy řezaných a hrnkových květin, dřevin i suchých tvarů s návodem, jak a k čemu je použít, stejně jako základy estetiky, poučení o tvaru a textuře rostlin, barvách a vhodných kombinacích.

Autor knihy Karl-Michael Haake je známý německý florista, který za více než deset let praxe získal spoustu zkušeností s tím, po čem lidé kdy touží. Proto je jeho kniha zaměřená na květinovou výzdobu při svátečních stolováních, na svatební a hlavně vánoční dekorace.
Letošní Vánoce si můžete provonět i osladit: hitem jsou letos totiž svícny z cukrářských piškotů či sušených plodů!

Foto: www.floristikaweb.cz