Nerada žehlíte? Kupte si sušičku

Moderní sušičky jsou tiché, energeticky úsporné a navíc za vás i vyžehlí. Pokud chcete využít všech výhod, které nabízejí, myslete na pořízení sušičky, už když kupujete pračku. Co má sušička společného s pračkou? Celkem dost. Nedokonale odvedenou práci pračky musí


Moderní sušičky jsou tiché, energeticky úsporné a navíc za vás i vyžehlí. Pokud chcete využít všech výhod, které nabízejí, myslete na pořízení sušičky, už když kupujete pračku.

Co má sušička společného s pračkou?
Celkem dost. Nedokonale odvedenou práci pračky musí "dotáhnout" sušička s vyšším výdejem energie. I když jsou dnes sušičky energeticky mnohem šetrnější než ty, které se prodávaly před deseti lety (musí být však zařazeny do kategorie A), spolupráce s pračkou je klíčová. Proto je dobré kupovat obě pomocnice najednou, a nejlépe stejné značky. Anebo vybírejte pračku už s ohledem na to, že si za čas pořídíte i její partnerský spotřebič.
Délka sušení se neřídí časem, ale zbytkovou vlhkostí, kterou sušička neustále kontroluje. Zastaví program v okamžiku, kdy prádlo dosáhne požadované vlhkosti. Proto je dobré, aby pračka dosahovala minimálně 1000 ot/min. Stačí nastavit, jestli chcete prádlo vhodné k žehlení, nebo k uložení do skříně, a sušička už sama zvolí vhodný čas.

Jakou vybrat?
Ideální je sušička kondenzační - nahromaděný kondenzát se shromažďuje v nádržce, kterou jednoduše vyjmeme, nebo kondenzát odvedeme do odpadu. Druhým typem je sušička ventilační. Ta vyjde levněji a má i menší spotřebu elektrické energie, hodí se ale jen do místnosti s možností odvětrávání. Pokud podceníte umístění odvětrávací sušičky do místnosti bez okna, koledujete si o plíseň.

Postavte ji na pračku
Při zakoupení stejných modelů pračky a sušičky se dají oba spotřebiče propojit rámem s výsuvnou plochou, praktickou pro skládání usušeného prádla. Sušičky mají standardně rozměr shodný s pračkou, ale existují i užší s hloubkou 45 cm a výjimečně i 42 cm. Do malé koupelny si můžete pořídit i malou nástěnnou kondenzační sušičku, do níž se vejdou 3,4 kg prádla a spotřebuje jen 2,8 kWh. V nejmenší, široké 42 cm, usušíte jen 1–2 kg prádla. Standardně se pak při spotřebě 3–4 kWh usuší až 6 kg prádla.

(min)
Foto: www.pixmac.cz