Co dělat když se do rodiny s kočkou narodí dítě…

Ve chvíli, kdy si domů přivedeme psa nebo kočku, stávají se nedílnou součástí našeho života a stejně tak důležití jsme i my pro ně. Naše každodenní aktivity a lidé, kteří s námi sdílí domácnost nebo k nám přijdou na návštěvu, utvářejí životní prostředí, které
Ve chvíli, kdy si domů přivedeme psa nebo kočku, stávají se nedílnou součástí našeho života a stejně tak důležití jsme i my pro ně. Naše každodenní aktivity a lidé, kteří s námi sdílí domácnost nebo k nám přijdou na návštěvu, utvářejí životní prostředí, které naše mazlíčky bezprostředně ovlivňuje. I naše nálada a emoce mají na domácí mazlíčky velký dopad. Každá změna v denní rutině, nové prostředí nebo noví lidé si vyžadují, aby se zvíře adaptovalo. Mezi situace, které dokáží kočkám způsobit velký stres, patří také narození dítěte. Právě proto bychom kočkám měli pomoci k pohodovému soužití s novým členem rodiny.
V nových situacích nebo ve chvílích, při kterých se kočka necítí komfortně, organismus reaguje například zvýšenou tepovou frekvencí nebo celkovou zvýšenou ostražitostí. Takovou reakci způsobuje uvolnění hormonu adrenalinu a kortizolu, jež mají vliv na mnoho dalších orgánů v těle včetně srdce, trávící soustavy a mozku. Někdy však kočky mají potíže se přizpůsobit a změny v jejich těle mohou vyvolat nepříjemné fyzické a behaviorální příznaky. „U koček se diskomfort může projevit neobvyklým chováním jako například schováváním se víc než obvykle, vyhýbání se kontaktu s členy domácnosti, močením na nevhodných místech, nadměrným čistěním srsti a dokonce sebepoškozováním. Pokud se u kočky objeví jakákoliv odchylka v chování, doporučuji okamžitou návštěvu veterináře,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)