Tipy jak ušetřit na (při) cestování

Tipy jak ušetřit na (při) cestování

Toužíte poznat svět, ale chybí vám na to potřebné finance? Dnes se naučíme několik základních bodů, jak na cestování ušetřit a jak během něj zbytečně neutrácet. Aneb prozkoumáme tzv. „Low cost travelling“ Zapomeňte na to, že sousedi měli štěstí na dobrou práci, dob


Toužíte poznat svět, ale chybí vám na to potřebné finance? Dnes se naučíme několik základních bodů, jak na cestování ušetřit a jak během něj zbytečně neutrácet. Aneb prozkoumáme tzv. „Low cost travelling“

Zapomeňte na to, že sousedi měli štěstí na dobrou práci, dobrý plat a dobré podmínky a že si na rozdíl od vás mohli dovolit cestu kolem světa. Zapomeňte na druhé, hlavně se začněte soustředit sami na sebe. Milujete cestování? Tak s chutí do toho!

Sepište si své reálné výdaje

Beze srandy. Vezměte si papír a tužku, nebo otevřete svůj chytrý telefon a začněte psát. Hezky popravdě, žádné obelhávání sebe samých. To by k ničemu nevedlo. Může vám pomoct i několik aplikací, například v rámci internetového bankovnictví, nebo aplikace Spendee, kam budete psát všechny své výdaje každý den. Možná si tak lépe uvědomíte, kam peníze utíkají.

Zvažte, jak budete na čas bydlet

Vše je o osobním komfortu a pohodlí. Často velké částky dělají výdaje za bydlení, zejména pak ve velkých městech. Jestliže je pro vás prioritní nejprve procestovat celý svět a teprve poté se usadit, nastěhujte se na pár měsíců do co nejlevnějšího bydlení a ušetřete tak spoustu peněz na nájmu a energiích.

Pozor na utrácení v restauracích a obchodech

I jídlo dělá velkou položku na seznamu v běžném rozpočtu. Propočítejte si na kolik vyjdou jen obědy v restauracích v pracovním týdnu? Plus mínus 100,-Kč na každý den, To máte dva tisíce měsíčně a ještě jste se ani nenasnídali a nenavečeřeli. Nemluvě o víkendovém jídle, návštěvě hospody s kamarády či kafíčko se sestrou. Zkuste si alespoň polovinu času připravovat jídlo doma, hned uvidíte velkou úsporu. I když jsou obědy s kolegy v restauracích i jakýmsi sociálním faktorem, pokud se těšíte na super dovolenou, jistě se na nějaký čas omezíte. A možná tím inspirujete i další k většímu spoření. Do hospody na pivo jděte místo jednou týdně pouze jednou za 14 dní a podaří se vám v průměru ušetřit dohromady za jídlo a pití měsíčně kolem dvou tisíc. To už stojí za to, co myslíte?

Zvažujte, co opravdu potřebujete

Nové boty? Nový telefon? Auto, víkend v Tatrách, dvakrát v měsíci kino, umělé řasy, šperky, přebytek kosmetiky, kterou ani nevyužijete? Opravdu jsou tohle věci, které vás naplňují? Nebylo by lepší ušetřit a peníze z nich odložit bokem na vysněnou dovolenou? Nezapomeňte, že do města se dostanete místo autem také hromadnou dopravou a vyjde vás to zhruba na polovinu ceny, tedy i na cestování v rámci běžné potřeby se dá mnohé ušetřit. Na cestu kolem světa budete zaručeně při nějakém průměrném platu šetřit několik měsíců nebo také rok, dva, tři. Ale výsledek bude rozhodně stát za to. Zvykli jsme si na určitý komfort a je těžké z něj slevit, na druhou stranu se dá ušetřit na mnohem větší a lepší zážitky, než je páteční posezení v hospodě.

A jak šetřit při cestování?

Plánujte v předstihu a hledejte si levné letenky. Pomůžou vám k tomu například weby Ryanair, Wizzair, Smartwings či EasyJet. Není to nereálné, můžete ušetřit zhruba 1.000,-Kč – 3.000,-Kč za jednoho při zpáteční letence, což je podstatná částka. Stačí sledovat internetové stránky a včas reagovat. V dopravě po Evropě pak můžete využít vlaky a autobusy, když zvolíte noční přepravu, máte hned o jedno ubytování méně.

Stopování?

Další možností je autostop, který je vhodný zejména pro příznivce poznávání nových lidí, kteří mají odvahu. Ideální ale pořád je, pokud cestujete minimálně v páru. Dnes už je rovněž spousta aplikací na stopování, které vám také umožní dopředu zjistit s kým a kam pojedete, což možná uklidní alespoň trošku i vaše rodiče.

Což takhle roadtrip?

Naplňte auto lidmi, nezbytnými věcmi a jídlem a můžete vyrazit. Zejména po Evropě, nebo pak například v daleké zemi, kde si auto dopředu rezervujete. Zjistěte si ceny poplatků na dálnicích, ceny pohonných hmot a rozpočítejte náklady mezi všechny cestující. Možná vás právě tato doprava vyjde nejlevněji.

Hledejte pomocí aplikací

My jsme pořád zastánci čtení cestovních blogů, ale určitě jsou super i různé appky, jako například TripAdvisor, Lonely Planet, Timeout, Like a Local Guide. Zeptat se však můžete až místních obyvatel, kde je co dobré vidět...

foto: pinterest.com