Veďte svoje děti ke sportu. Jak? To prozradí český cyklista Jaroslav Kulhavý

Veďte svoje děti ke sportu. Jak? To prozradí český cyklista Jaroslav Kulhavý

Kulhavý: Naučit se jezdit na kole považuji za důležité, stejně jako naučit se plavat. 


 

Česko již několik posledních let obchází strašák v podobě lenosti těch nejmenších z nás. Jistou pohodlnost ve sportovních návycích vnímá i přední český cyklista Jaroslav Kulhavý, který si své první horské kolo doslova vybrečel. Nyní se olympijský vítěz, Mistr světa 2011 a vítěz Světového poháru 2011 snaží podporovat děti nejen v jízdě na kole, ale ve sportu obecně.

 

Kdo Vás dovedl k jízdě na kole?
Snad jako každé dítě jsem byl odmalička pořád v pohybu. Bavily mě všechny sporty. Na kole jsem začal tak nějak sám od sebe. Začalo to na BMX, kdy jsem jezdil s kamarády po městě a okolí. Hodně jsme zkoušeli různé skoky, sjížděli schody a tak. Když se postupně v ČR rozmáhala horská kola, jedno jsem si od rodičů „vybrečel“
a hned zkusil první závod, který jsem vyhrál. To mě hodně nakoplo a začal jsem trénovat a závodit se staršími kluky, kteří již závodili.

Myslíte si, že se českých dětí týká globální problém nedostatku pohybu? Změnilo se to nějak od Vašeho dětství?
Já si myslím, že zdraví a s tím spojený pohyb dětí mají dnes v rukou především rodiče. Záleží na nich, jakým způsobem s dětmi tráví volný čas, jak děti nenápadně nasměrují a vedou je ke sportu i ke zdravému stravování
a životu obecně. Dřív děti neměly možnost trávit čas u mobilů a počítačů, takže je to automaticky hnalo ven za kamarády. Nikdo nelelkoval po obchoďácích, protože neexistovaly. Každý měl doma míč, kecky, hokejku, brusle, většinou i kolo a k tomu spoustu fantazie. To dnešním dětem chybí. Vysedávání doma je pohodlnější
a kupodivu je baví víc, proto zleniví a do sportu se jim už potom moc nechce.

Jak prospívá jízda na kole dětem? Měly by se začít učit co nejdříve?
Podle mě by děti měly v útlém věku zkoušet všechny pohybové aktivity, které je baví. Čím víc, tím líp. Jedině tak dochází k správnému rozvoji a růstu mladého těla. Také si myslím, že zatěžovat děti odmalička jedním jediným odvětvím sportu není správné. Jedině díky vlastním zkušenostem mají později možnost vybrat si, co je nejvíc baví. Kolo by ale mezi prvními sporty určitě nemělo chybět. Naučit se jezdit na kole považuji za důležité, stejně jako naučit se plavat. Měl by to umět každý.

Základem každé jízdy je jistě bezpečnost, existují nějaké zásady, jak předejít zranění? Rozcvičení, správná obuv a vhodné oblečení, helma, …?
Když to vezmu postupně, rozcvičení u dětí, pokud se nechystají na závody, nepovažuji za nutné.  Stačí mít chuť, nasednout a jet. Než dítě nasedne na kolo, mělo by ale mít na hlavě správně nasazenou helmu odpovídající velikosti hlavy jezdce. Amatéři obuv řešit nemusí, stačí pevná obuv, kecky a oblečení by měly děti určitě volit takové, aby jim bylo pohodlné. U dětí, které už pravidelně jezdí na závody, je dobré postupně vybavit výstroj cyklistickými kalhotami, případně dresem, rukavičkami a podobně. Pokud jezdí rodiče s dětmi na silnici, měli by je určitě naučit pravidla silničního provozu.  

Jako profesionální jezdec jste se asi často nezastavil, jak vypadá takový běžný týden závodníka?
Je to dost individuální. Já trénuji většinou 6 dní v týdnu a ten jeden mám volno, ale často jdu aspoň na hodinu volně na kolo. O víkendu bývají závody. Po nich často zařadím volnější tréninky doplněné o regeneraci (masáž, sauna, vířivka, kryokomora, plavání). Dále mi hodně času zaberou mimosportovní aktivity spojené s mými partnery, sponzory a také komunikace s týmem, který se o mě stará.

Je důležité při výkonnostním sportu přizpůsobovat jídelníček? Co třeba sladkosti, musíte se omezovat?
Stravování je kromě tréninku a spánku alfou a omegou úspěchu profesionálního sportovce. Nejdůležitější je celoročně dodržovat vyvážený jídelníček, ale také jíst potraviny, které cyklistice a vysokému výkonu pomáhají. Takže můj jídelníček v sezóně vypadá asi takto: je založený převážně na vyšším obsahu sacharidů, aby byl pokryt energeticky náročný trénink. Jako hlavní potraviny využívám rýži, brambory, těstoviny a luštěniny, které mají navíc dostatek bílkovin. Bílkoviny jinak doplňuji převážně libovým masem (ryby, drůbež, červené maso) nebo používám proteinový nápoj. Samozřejmě vše doplňuji maximem zeleniny, ráno a během svačin trochu ovoce. Tím dodám tělu potřebné vitamíny, minerály, vlákninu atd. Mimo sezónu si můžu naštěstí víc zahřešit, takže si klidně smlsnu na želatinových bonbonech, čokoládě a rád mám také lízátka, nejvíce asi klasiku od Chupa Chups.

Když už mluvíte o Chupa Chups, ví se o Vás, že rád podporujete smysluplné projekty jako třeba Kolo pro život. Co si myslíte, že může pumptrecková dráha Chupa Chups dětem přinést?
Už několik let jsem tváří největšího amatérského seriálu závodů na horských kolech u nás i v Evropě – Kolo pro život. Nesmírně si toho cením, už kvůli tomu, že chci být dobrým příkladem pro české děti. Právě pumptracková dráha Chupa Chups, kterou účastníci najdou na všech akcích populárního „Kápéžetka“, je nejvhodnějším způsobem, jak se děti mohou naučit koordinaci a plynulé jízdě na kole. Je to skvělá věc, která navíc učí malé závodníky udržet na kole rovnováhu, uvolnit křečovitost a využít vlastní tělo k „pumpování“ na kole. Děti navíc mají motivaci, protože po tréninku dostanou od Chupa Chups za odměnu malou sladkost a mohou zde ve slosovací soutěži vyhrát třeba i nádherný dres nebo suprovou helmu v designu Chupy! Určitě doporučuji vyzkoušet pumptrack nejen dětem, ale i dospělým. Ti mají často zažité z kola špatné návyky a jde jim to na dřevěné dráze mnohem hůř než šikovným mrňouskům.