Hýčkejte si doma chladnou Skandinávii

Hýčkejte si doma chladnou Skandinávii

Ujíždíte na vlně severské stylu a rádi byste si ho propašovali také k sobě domů? Pak neváhejte.  Tento populární interiérový směr nadopuje vaše bydlení světlem, funkční útulností a navíc vás zahřeje na duši už proto, že v něm hrají první housle přírodní materiály.Skandinávský styl získává své fanoušky napříč zeměpisnými souřadnicemi a tak si bydlení na vlně severu s chutí zařizují lidé ve všech koutech světa, a to jak v městských bytech, tak také v rodinných domech. Nenechejte se limitovat ničím a pokud jste mu došli na chuť, tak si vybudujte doma hřejivou atmosféru severského venkova. Uvidíte, že vás ta proměna nadchne. Tak tedy jak na to, aby výsledek opravdu stál za hřích?

 

Oč tu běží?

Tento jednoduchý design preferuje strohost, funkčnost a hladké linie nábytku, které nejsou přepláceny zbytečnostmi a budí tak dojem vzdušnosti a harmonie. Zkrátka a dobře, méně je skutečně víc. Tak na tuto formulku při zařizování soukromé Skandinávie myslete i vy.

 

Modrá je dobrá, ale bílá ještě lepší

Vzhledem k tomu, že evropský sever se potýká s nedostatkem denní světla je zásadní si ho uměle navodit, což úplně nejlépe dokáží bílé stěny, které navíc opticky násobí prostor. Odstín bílé se božsky vyjímá také na nábytku, přehozech, huňatých návlecích na polštářkách, květináčích či jiných bytových dekoracích. S bílou, krémovou, smetanovou, nebo odstínem champagne prostě vedle jen tak nešlápnete. Světlé odstíny mají své chladné i hřejivé tóny a podtóny, a tak si vyberte ten, ve kterém se vám bude bydlet na jedničku. Nemějte strach přiznat trámy, popřípadě strop pobít světlými prkny. Pro efekt i oko nemůžete udělat víc.  

Začněte od podlahy

Co se týká podlahy, neváhejte se na ni zaměřit. Protože na severu ji mají Skandinávci pořád na očích. Plošné koberce, jak je známe od nás, nejsou v kurzu. Spíše vedou menší huňaté světlé dečky či koberečky s vysokým vlasem, který pohladí vaše chodidla a ihned vám navodí nádherné pocity. Ideálním podkladem je dřevo se strukturou dubu, borovice či jasanu. Drží vás však napjatý rozpočet jako rukojmí? Tak potom přejděte k imitacím. I klasické lino nebo vinyl se mohou pochlubit vskutku důvěryhodnými kresbami námi tolik milovaného dřeva. Nábytek by měl mít hladké a úzké parametry, nevolte nic přezdobeného, ani přehnaně rozměrného. Jen stěží byste pak v pokoji navodily pocit vzdušnosti a volného prostranství.  Zakažte si zbytečně předělování místností, vybodněte se na záclony, a třeba i ty z korálek, které tlumí vstup do jiných místností. Zaměříme-li se na doplňky a bytové dekorace, tak i ty mají své poznávací znamení, kterým je materiál jako je dřevo, kov či průzračné sklo. Na obrazce s vitráží se tady absolutně nehraje. Velký prostor je také ponechán měkoučké bavlně, vlně a dalším příjemným tkaninám.

A to nejlepší na závěr. Jakmile budete mít hotovo, na nic nečekejte a začtěte se stylově do severské detektivky, která vás vezme do pustošivé zimy Já sama miluji detektivku od autora jménem Jo Nesbø. Mimo jiné jeho Sněhulák, kde se ženy ztrácejí s prvním sněhem, je naprosto fantastický. Pokud jste nečetli, zkuste ho a nebudete litovat. Do série s Harrym Holem se zamilujete jedna dva.