Co když řekne „Miluji Tě“ příliš brzy?

Co když řekne „Miluji Tě“ příliš brzy?

Když jeden z páru vysloví kouzelné vyznání lásky příliš brzy, může to zkomplikovat naprosto vše. Jak reagovat, když to nečekáte?

Občas se vídáte, strávíte spolu pár pěkných chvil, ale pro vás to zatím nic víc neznamená. Jenže on najednou vysloví „Miluji Tě“ a očekává to samé. Jak se k situaci postavit? Pokud tušíte už předem, že váš vztah nebude nikdy více, než příležitostné setkání s kamarádem, měla byste mu to zavčasu dát najevo. Přece jen návnada v podobě společně stráveného času, případného milování a vaší maličkosti, může vyzařovat falešné signály, že stojíte o vážný vztah.

„Je to obtížné, protože zejména v raných fázích vztahu je načasování vyznání velmi kritické,“ říká psycholožka Karin Anderson, Ph.D. „Mnohem jednoduší a méně nepříjemné je to ve chvíli, kdy máte stejné tempo.“ Proto je potřeba si dát najevo, co jak cítíte. Nebo si to vnitřně alespoň zavčasu uvědomit a svému protějšku to pak říct.

Můžete si připravit neutrální odpověď

Pokud už se něco takového ale stane, a váš přítel vám řekne příliš brzy jak moc vás má rád, můžete mu odpovědět například takto: „To je skvělé, jsem ráda, že mi to říkáš, protože se mi náš vztah líbí. Udržujme tohle tempo dál.“ Upřímná a přitom jemná odpověď je i v případě, pokud řeknete, že vás společná budoucnost vzrušuje a uvidíte, jak se vše vyvine. Rozhodně však neopětujte vyznání lásky, pokud ho ve skutečnosti necítíte. Jednak nebudete ke svému protějšku upřímní a jestliže to časem zjistí, může ho to zranit i naštvat.  

Samozřejmě si každý všimne, pokud mu na „Miluji tě“ odpovíte jinak než tou stejnou kouzelnou formulkou lásky. Nicméně jsou věty, které jsou i dnes ještě stále tabu a neměly by zbytečně ubližovat. Jestliže tímto krokem znejistíte svého kamaráda či přítele, můžete mu navrhnout, že uděláte krok zpět. Že si dáte nějaký čas na to, abyste mohli zhodnotit vlastní pocity a proč vám konkrétní „Miluji tě“ způsobuje to, že se necítíte dobře.

Neříkejte to, dokud to opravdu necítíte

Někdy to může být způsobeno pouze tím, že to protějšek řekne moc brzy. Například po pár setkáních už vám vyznává lásku, což ve vás může přirozeně zanechat pochybnosti, zda je to opravdové a upřímné. Celá situace ale může také značit jen to, že máte své tempo a emocionálně se vyjadřujete jiným způsobem. Na tom není nic špatného. A rozhodně není třeba nikam spěchat. Vše přijde v ten pravý čas samo.