Pět míst kam v Česku na výlet

Pět míst kam v Česku na výlet

Nechystáte se sice na zahraniční dovolenou, za to vás lákají výlety v České republice? Poradíme pár zajímavých i netradičních míst, kam se podívat.

Někdy se stačí zaměřit na místa v blízkém okolí, jindy máme chuť vyrazit za dobrodružstvím na druhý konec republiky. Vybrali jsme pro vás pět míst, která stojí za vidění.

Velká Amerika – český Grand Canyon

Vápencové lomy Velká a Malá Amerika leží nedaleko dalších turisticky oblíbených míst. Jako například hrad Karlštejn. Velké Americe se také říká český Grand Canyon a jedná se o 800 metrů dlouhý a 200 metrů široký zatopený lom, který má na některých místech hloubku až 100 metrů. Toto místo vyhledávají nejenom stovky turistů ročně, ale také filmové společnosti. Natáčel se tu například film Limonádový Joe.

 

Písečný přesyp u Vlkova - česká Sahara

Tento přesyp je jednou z mála ukázek navátých písků v jižních Čechách. Je také jedním z nejznámějších vůbec a rovněž spadá mezi nejvíce navštěvované lokality tohoto druhu u nás. Ne nadarmo si získal přezdívku česká Sahara.

Z geologického hlediska jde o izolovaný písečný přesyp, jež převyšuje okolní krajinu asi o 4-6 metrů. Široký je pak kolem 80 metrů. K přesypu se dostanete ze silnice Veselí nad Lužnicí – Třeboň, když odbočíte asi 2 km za parkovištěm u Horusického rybníka. Nebo po žluté turistické značce z Veselí nad Lužnicí. Rovněž můžete zvolit naučnou stezku Veselské pískovny. Připravte se však na to, že se na písečný přesyp z důvodů ochrany těchto vzácných míst je vstup zakázán. Můžete ho obdivovat pouze z povzdálí.

 

Rozhledna Malý Chlum

Dva kopce vyčnívající v boskovické brázdě jen tak nepřehlédnete. Malý Chlum přezdívání „Moravský Říp“ nebo místními nazývaný společně s Velkým Chlumem jako Čert a Bába stojí u obce Obora. Dobře se k nim dostanete rovněž z Bořitova či o něco málo vzdálenější Černé Hory nebo také z Lysic. Na vrcholu většího z kopců, tedy na Malém Chlumu najdete dřevěnou rozhlednu o výšce necelých 10 metrů. Při dobré viditelnosti můžete zahlídnout Praděd v Jeseníkách nebo také Kralický Sněžník a Orlické hory. Za první republiky, tedy někdy do roku 1940 zde stávala vojenská pozorovatelna.

 

Údolí řeky Doubravy

Posuneme se kousek dál na západ na Vysočinu k údolí řeky Doubravy. Naleznete zde tolik vytoužený klid přírody, vysoké skály s vyhlídkami, spoustu jedinečných cestiček, průzračnou vodu a možná i raky. Vydejte se z Bílku do Chotěboře, kde se můžete zastavit i v místním pivovaru. Pokud se na Vysočině zdržíte, rozhodně by vám neměl uniknout ani výlet na Zelenou horu.

 

Mokřady Soos

Pokud se rozhodnete zajet si na kraj republiky k Františkovým Lázním, najdete tam kouzelnou přírodní rezervaci Soos. Místo, které bývalo slaným jezerem je dnes obrovským rašeliništěm, ve kterém zůstalo spoustu minerálních pramenů, hřídel i bahenních sopek. Mokřady Soos rozhodně stojí za vidění.

 

Co by vám na výlety nemělo chybět?

- Dostatek vody s sebou, ať zbytečně nenakupujete balenou vodu. Skvělá je například termoska, nebo rovnou filtrační láhev, díky které budete moci pít vodu prakticky jakoukoli.                    Nakupujte u ověřeného prodejce outdoorového vybavení

- Pokud se chystáte rozhlížet po okolí, přidejte do batohu dobrý turistický dalekohled

- Nepodceňujte změny počasí, mějte po ruce taky pláštěnku, nebo nepromokavou bundu

- Může se stát, že se ztratíte, čelovka je v těchhle případech nutností