Slow Travel aneb Jak si dovolenou víc užít

Slow Travel aneb Jak si dovolenou víc užít

Možnost cestování se v posledních dvou desetiletích neuvěřitelně rozšířily a nabídly prakticky neomezené destinace a způsoby cestování. Zároveň však, podobně jako v mnoha dalších oblastech, pociťujeme čím dál tím víc, že je potřeba změnit tyto způsoby na ohleduplnější
a udržitelnější. Na co myslet, pokud chcete cestovat „pomaleji“?


 

Odpusťte si eurovíkendy

Zaletět si do evropské metropole na dva dny zní lákavě, ve výsledku si však přivezete akorát únavu a špatný pocit. Nejen, že létat na takto krátkou dobu je extrémně neekologické, obvykle si také za víkend zdaleka nestihnete celé město prohlédnout, a už vůbec ne vychutnat si zdejší atmosféru. Stejně jako doma se budete neustále honit a nestíhat.

Doporučujeme proto vydávat se raději na delší dobu a poznávání si rozvrhnout tak, abyste nikam nepospíchali. Lepší je naplánovat si vidět toho méně, ale strávit tam v klidu více času než se nechat strhnout pokušením nacpat do jednoho dne veškeré místní pozoruhodnosti.

 

Minimalizujte svůj odpad

Většina Čechů a Češek recykluje ve velké míře odpad. Není proto důvod od toho v zahraničí upouštět. Snažte se v zahraničí chovat doopravdy jako na návštěvě a nenechávat za sebou odpad. Každá země v současnosti bojuje s přemírou odpadu, především plastů, proto k tomuto ekologickému závaží nepřispívejte, na nákupy si noste vlastní tašku a vybírejte produkty v udržitelnějších variantách obalů.

Pokud budete chtít přivést suvenýr, ať už pro sebe na památku nebo pro rodinu a přátele, zkuste se nejprve porozhlédnout po místních obchodech a tradičních dílnách než po všudypřítomných souvenir shopech. Možná na ně narazíte až v postranních uličkách, zato z těchto pokladů budete mít mnohem větší radost, podpoříte lokální producenty a předměty vám dozajista vydrží mnohem déle.

 

Podpořte opravdu místní gastronomii

Pro mnohé je při cestování důležitou částí ochutnávání místní gastronomie. I v tomto případě je na místě se zamyslet, jakým způsobem to pojmete. Stejně jako u nakupování zkuste raději zabloudit trochu dál od centra, určitě najdete typicky místní podnik, kde si dávají záležet na tom, odkud své potraviny odebírají a jak je upravují. Jídlo si užívejte, nikam se nežeňte, povídejte si s místními a udělejte si zaslouženou pauzu.

Doporučení na závěr: Dejte si záležet také na výběru cestovního pojištění. Možná, že když si nabídky projdete podrobněji, zjistíte, že to, které si sjednáváte už tolik let, pro vás dávno není vhodné. Náš tip? Zkuste ERV Evropskou pojišťovnu, která nabízí jednorázové i celoroční cestovní pojištění a různé personalizované balíčky služeb. Sjednat si jej navíc můžete do pár kliknutí online.