Trápí vás akné? Máme pro vás několik rad a produktů, které vás zachrání

Trápí vás akné? Máme pro vás několik rad a produktů, které vás zachrání

V boji s akné se vyzbrojte trpělivostí

Akné není jen záležitost puberťáků. Klidně jím mohou trpět i dospělí lidé, a to v jakémkoli věku. Nejčastějším důvodem jeho vzniku je nerovnováha mužských a ženských hormonů v těle. 

Jak se s touhle nepříjemnou lapálií vypořádat se ctí?  


 

   

Nikoho z nás to neminulo. Nepříjemné, svědící, bolestivé pupínky, které nám na kráse moc nepřidají. Akné je velmi častá kožní nemoc. Nejčastěji nás zasáhne v období puberty. Projevovat se může nejen v obličeji, ale i na krku, ramenou, horní části hrudníku a na zádech. Pokud jsou její projevy závažnější, dokáže člověku hodně znepříjemnit život. Výhodou ale je, že obvykle po 20. až  25.roce věku sama ustupuje, byť v ojedinělých případech může přetrvávat. Největší podíl na tvorbě akné má dědičnost, vliv může mít někdy i nevhodná kosmetika a vzácně i léky, užívané na jiné nemoci.

 

Nejprve se stavte v drogerii nebo lékárně

Pokud se na našich tvářích, čele či nose začnou objevovat pupínky, měli bychom se zaměřit na dlouhodobou
a pravidelnou péči o pleť specializovanými přípravky. V případě lehčích projevů akné postačí léčba kosmetickými přípravky pro péči o problematickou pleť, které se dají koupit v drogerii nebo lékárně. Zajímejte se o výrobky renomovaných kosmetických firem, které vyvinuly přípravky obsahující více účinných látek – ty správné mají mít účinek jak proti ucpávání mazových žláz (tzv. komedolytický účinek), tak mají odstraňovat zvýšené množství mazu, a zároveň by měly působit antibakteriálně a protizánětlivě. Kůži by také měly dostatečně hydratovat.

 

Nebojte se zajít za lékařem. Pomůže vám

Pokud po jejich aplikaci nedojde po nějaké době ke zlepšení a stav se spíše zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře. Dospívající se mohou poradit i se svým pediatrem, závažnější případy je vhodné vyšetřit u dermatologa. A kdy už bychom s měli kvůli akné ke kožnímu lékaři zajít? „Určitě ve chvíli, kdy se kromě lehké ,,krupičky“ na čele a občasného pupínku, objevuje akné intenzivněji, přetrvává a pustulky se slívají. Dermatolog provede u pacienta základní vyšetření, včetně zjištění rodinné dispozice, popřípadě i specializované odběry a kultivace,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Rulcová, vedoucí Ambulance estetické dermatologie SynCare Brno. Léčba těžších forem akné vyžaduje hlavně trpělivost a čas, a to jak ze strany pacienta, tak ze strany lékaře. Lékem první volby jsou v tomto případě podle zkušené odbornice deriváty vitaminu A, tzv. retinoidy. „U některých stavů akné je vhodná také doplňující péče, například doplňky stravy s lyofilizáty bakterií nebo se silnými antioxidanty.“ Na výsledek léčby těžší formy akné nespěchejte -  akné se nehojí ze dne na den, je to běh na hodně dlouhou  trať - efekt se objevuje průměrně po dvou až třech měsících léčby a výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po půl roce.


Akné neberte na lehkou váhu  

Zvláště v období puberty může u dospívajících chlapců a dívek vyvolávat akné značné psychické problémy. Těžší  či dlouhotrvající akné vede často ke stresu, sebepodceňování, úzkostem a výjimečně i depresím se závažnými důsledky psychickými, pracovními i sociálními. I proto bychom neměli akné brát na lehkou váhu. Jizvy, které se v některých případech při těžších formách akné vytvoří, lze sice časem korigovat, ale jde
o nevratné změny kůže, kterým je vždy lepší předejít.

 

Jak akné vzniká?

Ale vraťme se na začátek. Jaké procesy se v naší kůži odehrávají předtím, než nám na kůži vyskočí zarudlý pupínek? Na vzniku akné se podílejí čtyři základní faktory: zvýšená produkce mazu a rohoviny, pomnožení baktérií a zánět. Zvýšená tvorba mazu je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů androgenů. Zvláště v dospívání se zvyšují jejich hladiny.  „Tyto hormony řídí látkovou výměnu v kůži a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu a v konečném důsledku vede k ucpání pórů. Tím dochází ke vzniku komedonů  a jejich zanícení, které se projevuje zarudlými pupínky nebo tvrdými vřídky,“vysvětluje MUDr. Jarmila Rulcová. A když se člověk ráno probudí, při pohledu do zrcadla zjistí, že se na jeho čele usadil další nový pupínek…

 

Nesahat, prosím!

I vy jste určitě někdy bojovali s myšlenkou, jestli jej raději hned nevymáčknout. Lékaři ale radí: na zánětlivé projevy je nejlepší vůbec nesahat. Pokud byste chtěli vymáčknout červený pupínek, projev jen traumatizujete
a rozšiřujete infekci do okolí. Vymačkávat lze jen zcela zralé  projevy s jasně ohraničenou hnisavou bílou čepičkou, a to nejlépe tak, že na vrcholu jemně kůži natrhnete desinfikovanou či sterilní jehlou. Poté jemným tlakem hnis odsajete například do papírového ubrousku a ranku vydezinfikujete, čímž omezíte riziko vzniku jizviček a hyperpigmentací. A jak si poradit s nepěknými černými tečkami, které se na kůži objevují také? Nejlepší je odstraňovat je po lehkém napaření speciálními expresory, nejlépe u kosmetičky. Ostatně, hloubkové čistění pleti u zkušené kosmetičky lze lidem, které trápí akné, jen doporučit. Třeba se od ní dozvíte i to, že aknózní pleti prospívá kosmetika gelové a fluidní konzistence bez olejovitých přísad a že vhodné jsou proto gely, séra, lehké krémy a roztoky. Velmi důležitou roli sehrává i pravidelné čištění pleti, nejméně ráno a večer nedráždivými přípravky bez obsahu alkoholu. Aknózní pleť je totiž zapotřebí odmašťovat a současně pravidelně hydratovat.

 

Zeptali jsme se za vás: Doc. MUDr. Jarmily Rulcové, CSc., vedoucí lékařky Ambulance estetické dermatologie SynCare Brno, Pekařská 3

 

Akné přichází zpravidla s nástupem puberty. Jak v tomto věku pečovat o problematickou pleť?

Já mám jeden základní recept - méně je více. Proto vždy radím vybrat si jedno pleťové tonikum bez alkoholu, lehké odličovací mléko a šetrný make-up nekomedogenní nebo terapeutický. Pokud je současně pleť spíše sušší, existují různé lehké krémy, které nezvýší riziko akné a současně zabrání tomu, aby vznikaly šupinky.
Také doporučuji vyhýbat se na obličeji pevným mýdlům a volit spíše tekutá mírně kyselá mýdla.“  

Dá se akné nějak předejít?

„Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučuje se omezit příjem rafinovaných  tuků, dochucovadel
a stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit konzumaci rafinovaných  cukrů na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu i alkohol.“  

 

Jak je to s líčením a opalováním

Trpíte akné a zajímá vás, jestli se můžete líčit? Ano, dekorativní kosmetika v tomto případě není překážkou. Lze používat sypký tónovaný pudr či řídký make-up. Nevhodné jsou ale mastné, výživné a krycí krémy či make-upy, neboť mají komedogenní účinky. K odličování, jako podkladový krém a také ke zklidnění kůže lze použít hydratační krémy nebo mléka, tedy prostředky s lehkou, řídkou konzistencí. To platí i pro prostředky proti spálení s ochrannými UV faktory, u akné jsou nejvhodnější ve formě gelů.

Zdá se vám, že při pobytu u moře se akné zlepšuje? Máte pravdu, při mírném a rozumném slunění dochází
k přirozenému peelingu, tedy olupování vrchních vrstev pokožky a také k určitému snížení množství mikroorganismů na kožním povrchu. U asi 20% lidí se naopak při slunění akné zhoršuje - hlavně při zvýšeném pocení, horkém, vlhkém počasí a často v kombinaci s nánosy opalovacích krémů.

 

Víte, že existuje více typů akné?

Akné dětská vzniká řídce u novorozenců vlivem mateřských hormonů

Akné dospělých žen, kde roli hrají převážně hormonální poruchy  

Akné profesionální je způsobena kontaktem s oleji, dehty, chlorem, jodem, bromem  

Akné medikamentózní vzniká po některých lécích (hormony, léky na štítnou žlázu, epilepsii),
ale také po vitamínech B 3, B6 a B12

Akné kosmetická vzniká používáním vazelínovitých mastí a pomád

 

 

Co vám doporučujeme? 

Syncare Anti acne remodeluje problematickou pleť

Extra účinná  speciální 14 denní kúra v mikro ampulích je ideálním přípravkem pro  aknózní pleť. Zamezuje nadměrnému maštění pleti, brání tvorbě akné a zlepšuje celkový vzhled pleti. V přípravku obsažená kyselina lipoakrylová působí na vývody mazových žláz a dokáže regulovat tvorbu mazu. Alantoin zjemňuje a hydratuje pleť a k regeneraci epidermální vrstvy kůže pomáhá retinol. Už po 14 dnech nadměrná tvorba mazu i akné ustupuje, pleť je zklidněná a působí zdravě.

K zakoupení v lékárnách a kosmetických studiích za 744 Kč.

 

Trápí vás rozšířené póry?

Rozšířené póry dělají pleť starší stejně jako vrásky. Nejčastěji se vyskytují u aknózní nebo mastné pleti
a představují zejména estetický problém.  Adstringentní sérum Syncare dokáže póry minimalizovat a pokožku opticky vyhladit. Obsahuje přírodní extrakt z dubové kůry, která v kombinaci s obsaženým alantoinem dokáže póry stáhnout a pleť sjednotit.
Sérum pleť nezatíží, působí mírně antibakteriálně a má schopnost neutralizovat zbytky kožního mazu.
Je vhodné pro mastnou pleť a pleť s rozšířenými póry. Po jeho použití je možné nanést běžný krém nebo make-up dle potřeby.

K zakoupení v lékárnách a kosmetických studiích za 413 Kč.

 

Syncare Acne Soft perfektně kryje a současně léčí.


Speciální make-up na aknózní pleť. Má vynikající krycí schopnost, takže zakryje zarudlé pupínky a jiné nedokonalosti. Nezatěžuje pleť, účinně brzdí aknózní záněty a pleť lehce hydratuje. Snadno se roztírá
a nevytváří shluky. Aknózní pleti přináší zdravou svěží barvu i celkový vzhled.

K zakoupení v lékárnách a kosmetických studiích. Cena přípravku 402 Kč.