6 + 1 tip jak zatočit s podzimní únavou

6 + 1 tip jak zatočit s podzimní únavou

Poperte se s únavou, stresem a špatnou náladou


 

Vstáváte ráno z postele, jak kdybyste místo spánku v noci uběhli maraton? Energie na vás mává z dálky
a splín se na vás lepí, že by jeden brečel? Přečtěte si naše tipy, jak se poprat s tímto obdobím a navrátit tělu duševní i fyzickou pohodu.

 

1) SPRÁVNÁ ŽIVOTOSPRÁVA, VITAMÍNY, MINERÁLY

Celkový pocit pohody významně ovládá serotonin (hormon štěstí), který brání depresím, ovlivňuje emoce, paměť, bolest, spánek, ale i chuť k jídlu. Spousta lidí si nevědomky hladinu serotoninu ovlivňuje složením svého jídelníčku. 

Právě na podzim a v zimě si většina z nás dopřává vydatná a sladká jídla, což je špatně! Strava patří mezi nejdůležitější faktory, jezte tedy pravidelně, zdravě a nezapomínejte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5(mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice), železa (hrozinky, játra, špenát, červené druhy mas), ale samozřejmě také vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. Vitamíny můžete doplňovat i doplňky stravy.

> Jaké jsou nejvhodnější potraviny, které jíst na podzim?

Červená řepa, dýně, květák, špenát, citron, jablka, zázvor a z bylinek kopřiva a pampeliška.



2) PRAVIDELNÝ SPÁNEK

Zde hraje důležitou roli hormon melatonin. Změna délky dne a noci se projevuje v jeho rozdílné hladině. Melatonin aktivuje i imunitní systém, který je potřeba v odolávání proti nemocem. Hladinu melatoninu si zvyšujeme právě díky kvalitnímu spánku v naprosté tmě. Pokud patříte mezi ty, kteří usínají u zapnuté televize nebo s mobilem v ruce, pokuste se to změnit. Pokud nemůžete usnout, tak si vezměte do ruky knížku a čtěte si. Kvalitní spánek má obrovský vliv na to, abyste druhý den sršeli energií.

3) DENNÍ SVĚTLO A ČERSTVÝ VZDUCH

Přirozené denní světlo a čerstvý vzduch byly vždy osvědčeným receptem na řadu nemocí. Denní světlo má totiž nejen významné antibakteriální účinky, ale ovlivňuje náš metabolismus či psychické zdraví. Jednoznačně funguje, pokud vyrazíte ven a budete se snažit vstřebat i těch několik slabých slunečních paprsků, které se proderou skrz zataženou oblohu. Díky chůzi se v těle uvolňují endorfiny, což jsou hormony, které podporují dobrou a usměvavou náladu. Chůzí také prokrvujete a okysličujete mozek, což vede ke zlepšení paměti.

4) SPORT, AKTIVITA

Ani v chladnějších měsících nemusíte přestat se svým oblíbeným sportem. Pokud běháte, stačí se jen správně obléknout. Pohybová aktivita pomáhá našemu tělu i mysli. Nemusí z vás být profesionální sportovci a denně se nemusíte mučit v posilovně. Najděte si takový sport, který vás bude bavit a nesedřete se při něm z kůže.
Může se jednat o jízdu na kole, jógu, plavání nebo skupinové sporty.



5) PITNÝ REŽIM

Pitný režim není důležitý jen v létě, ale po celý rok! Dostatečným a pravidelným pitným režimem detoxikujete organismus, získáte více energieeliminujete bolesti hlavy, podpoříte odolnost imunitního systému a vaše pleť bude zdravější

6) SAUNOVÁNÍ

Pokud hledáte účinnou prevenci proti nachlazení či chřipce, která mezi námi na podzim řádí, vsaďte na saunování. Kromě posílení imunity a detoxikace organismu totiž také zapracujete na stimulaci vegetativního nervového systému, který působí relaxačně, tudíž si pomůžete i od stresu a zkvalitníte si spánek.

7) LÁZEŇSKÉ A WELLNESS POBYTY

Do lázní už dávno nejezdí jen hosté trpící nějakým onemocněním. Stále více návštěvníků jezdí do wellness dopřát si odpočinek nejen pro tělo, ale i pro mysl. Na podzim se můžete kochat pohledem na barevnou krajinu
z vyhřívaných bazénů nebo Whirlpoolu, dopřávat si nejrůznější druhy masáží, relaxovat ve wellness a vychutnávat si výtečné jídlo. 

 

 

U nás, na Spa.cz najdete největší výběr pobytů v České republice a dalších pěti zemích střední Evropy. Vybírejte z wellness pobytůlázeňských pobytůpobytů pro zamilovanépobytů pro seniory nebo třeba last minute pobytů. Možností je spousta.

 

 

fotokredit: spa.cz