Jak si vybrat opravdu kvalitního fitness trenéra

Jak si vybrat opravdu kvalitního fitness trenéra

Po létě, a zároveň vždy také začátkem nového roku, se fitness centra naplní nováčky i věčnými začátečníky, kteří se rozhodnou začít na sobě pracovat a cvičit.


 

Mnoho z nich zvažuje, zda zainvestovat do osobního trenéra. Nebudou to vyhozené peníze? Jak poznám, že je opravdu dobrý? Jak často s ním mám cvičit? To je jen několik málo otázek, které se mohou honit hlavou. Společně se zakladatelem ankety Fitness roku Karlem Jaruškem jsme se rozhodli poradit, co je při výběru osobního trenéra důležité a na co byste se měli ptát.


Proč je vůbec dobré cvičit s trenérem? Nestačí, když se podívám na pár videí a někdo ve fitku mi ukáže, jak se na stroji cvičí?

„Tělo je velmi komplexní nástroj, který potřebuje správný přístup. I sportovci na vrcholné úrovni mají kondiční trenéry na fitness mimo své například fotbalové nebo golfové trenéry. U začátečníka jde pak nejen o to, že mu někdo ukáže, jak cvičit ve fitness, ale také mu pomůže vytvořit návyk. A ten nevznikne za jeden trénink,
ale minimálně za 2-4 měsíce cvičení. Pokud chcete ve fitness začít, připravte se, stejně jako když se učíte nový jazyk, že to chvíli potrvá.“

Kde osobního trenéra hledat? Na webu, ve fitku, nebo dát na reference?

„Můžete jej snadno najít na webu, přečíst si reference od klientů, nechat si poradit od přátel, kolegů, nebo ve fitku. Je jedno, od koho referenci na trenéra dostanete, ale určitě si ho vyzkoušejte. Řada trenérů ochotně poskytne první trénink zdarma, a když vyzkoušíte 2-3 trenéry, rychle zjistíte, kdo vám vyhovuje více a proč.“

Mohu já sama jako laik poznat, že je trenér kvalitní a nebude ze mne jen tahat peníze?

Kvalitu trenéra je možné odhalit velmi rychle, a to podle několika zásadních bodů:

  • Věnuje se vám po celou dobu tréninku, tzn. netelefonuje, nejí, neřeší další klienty v průběhu vašeho tréninkového času.
  • Je schopen přiznat, že něco neví. Pokud narazíte na trenéra, který má odpovědi na všechny vaše otázky, rychle pryč, „všeználek“ neexistuje.
  • Má platný rekvalifikační certifikát na profesi osobního trenéra nebo příslušné VŠ vzdělání.
  • Pravidelně se dál vzdělává, protože přístup k tělu a pohybu se neustále mění a obohacuje o nové poznatky.
  • Ideálně se specializuje na konkrétní typ klientů (začátečníci, hubnutí, příprava na soutěže, sportovci). Nelze být odborník na vše.
  • Naslouchá vám.
  • Umí vysvětlit, jak vám poskládal trénink a proč. Pokud je to trénink přes kopírák, vezměte nohy na ramena.
  • Dokáže vám vysvětlit, jak jednotlivé cviky provést, a v případě, že máte nějaké omezení, tak je modifikuje.
  • Motivuje vždy k ještě lepším výkonům. 
  • Když ví, že vám neumí pomoci, umí vás předat jinému odborníkovi.



Existuje něco jako špatný trenér? Jak ho poznám?

„Troufám si tvrdit, že ve fitness funguje něco jako Parretovo pravidlo, z deseti trenérů jsou jen dva opravdu dobří. Pokud se budete držet výše uvedeného seznamu, neměli byste šlápnout vedle. Ale přesto se podívejme na nejčastější chyby, které řada klientů dělá, když si vybírá trenéra. Nejčastější chybou je najmout si trenéra jen proto, že nějak vypadá. Vzhled je určitě důležitý, ale nezaručuje, že trenér bude nutně schopen předat to, co se naučil u sebe, jiným klientům. Jinými slovy to, že jsi byl jednou žák, z tebe ještě nedělá učitele. Bohaté sportovní zkušenosti trenéra jsou určitě plus, ale umět předat tyto zkušenosti a znalosti je ještě důležitější.“

Je lepší zvolit muže, nebo ženu?

„Velmi záleží na osobní preferenci. Spíše hleďte na kvality trenéra než na jeho pohlaví.“

Existuje vůbec nějaké hodnocení trenérů, podle kterého poznám, že je trenér opravdu dobrý?

„Jednoznačné hodnocení je například soutěž Fitness roku & Trenér roku, která ukazuje ta nejlepší fitka a trenéry
u nás. Vítěze ve finále vybírá odborná porota s bohatými zkušenostmi, a dokáže tak posoudit kvality trenéra.“

Kolik mne bude dobrý trenér stát?

„Dobrý trenér si může účtovat od 350 Kč do 1500 Kč za trénink, velmi záleží na trenérovi, lokalitě. I vysoká cena je velmi odpovídající, pokud trenér do svého trenérského vzdělání investuje deseti až sto tisíce ročně. Za kvalitu se často prostě platí.“

 

 

 

Zdroj: 
Fitness roku & Trenér roku 2020
www.fitnessroku.cz