Že to ženy s penězi neumějí? Nesmysl, v investování se mužům vyrovnají

Že to ženy s penězi neumějí? Nesmysl, v investování se mužům vyrovnají

Neumí parkovat, číst v mapách a zacházet s penězi. O ženách koluje spousta předsudků a patrně tyto tři zaznívají nejčastěji. Jenže pramení ze zkostnatělých stereotypů a k pravdě mají podobně daleko jako ďábel k svatozáři. „Při investování nezáleží na pohlaví, to je prostě jen mýtus. Muži i ženy k němu přistupují stejně,“ míní Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz.


Bezmyšlenkovitě zobecňovat a přilepovat ženám podobné nálepky, jakými začíná tento text, připomíná zastydlou pubertu. Cosi hloupého a zastaralého.

 

 Je 21. století. Doba, kdy by genderová rovnost měla být dávno samozřejmostí. Stejně jako jsou silné a ambiciózní ženy, existují slabí a nerozhodní muži. Rozhodující jsou vlastnosti konkrétního člověka i prostředí, odkud pochází, ne jeho pohlaví.

 

Ostatně podobně hovoří Michal Šafář z olomoucké Univerzity Palackého, když píše o tom, jak muži a ženy snášejí vrcholový sport. „Tenká červená linie nevede mezi penisem a vagínou, ale komplexem osobnostně-sociálních předpokladů.“

 

 Ve světě financí je to podobné. „Když se bavím se zájemci o firemní dluhopisy, vůbec nezáleží na tom, jestli jde o muže, či ženu. Jejich dotazy o pohled na investování se neodvíjejí od pohlaví, ale od odžitých zkušeností,“ vysvětluje Jiří Helich.

 

 „Je to jako v každém jiném odvětví. Jedině díky odžitým zkušenostem se opravdu naučíte s penězi rozumně nakládat,“ dodává. A je podotýká, že zná úspěšné investorky, stejně jako investory, kteří si natloukli. O sukcesu či krachu zkrátka rozhodují jiné věci.

 

 Tak například je zásadní rozdíl mezi tím, když se rozhodne investovat někdo, kdo je celý život zaměstnancem a spoléhá na jakousi jistotu, že mu k 15. dni v měsíci přijde výplata, a tím, když investuje podnikatel, který má představu, jak to ve světě financí chodí.

 Důležitá je také reakce na neúspěch.

 

 „Ty reakce bývají tři – někdo poté, co prodělá peníze, viní všechny okolo, u sebe chybu nehledá. Další už umí přiznat, že třeba udělal něco špatně, a od investování si na chvíli nebo i napořád odpočine, případně násobně zvýší opatrnost, a pak je tu třetí skupina lidí. Ti si zanalyzují, proč neuspěli, a poučí se z toho. Každý si tím musí projít sám,“ popsal Jiří Helich.

 

Cesta je to mnohdy trnitá, ale stojí za to. Přečtěte si příběh Lenky, mladé a úspěšné investorky.