4 tipy, jak ušetřit při startu podnikání

4 tipy, jak ušetřit při startu podnikání

Stále více z nás se vrhá do podnikání ve chvíli, kdy na tom nejsme zrovna finančně nejlépe. Mnohdy jsme na mateřské či na rodičovské dovolené. Nechceme být bez práce, navíc každá koruna se hodí, takže se pouštíme do podnikání. Start podnikání však nemusí být zrovna levnou záležitostí. Jak tedy při startu podnikání ušetřit?


 

Když vám chybí technika, kupte si ji na leasing

Těžko lze dnes podnikat s holýma rukama. Mnohdy nějaké ty základní pracovní nástroje doma máte, ale ne vždy jsou dostatečně kvalitní. Když chcete zapojit další šikovné ruce, potřebujete zařízení navíc. Může jít
o slušný počítač či notebook – ty jsou potřebné pro jakékoliv podnikání. Pokud se třeba toužíte pustit do šití dětských věciček, budete potřebovat kvalitnější šicí stroj. Jsou mezi námi už i takové, které na koleně vyrábí dřevěné hračky, nebo se vrhly na výrobu kabelek, šperků či keramiky. Zařízení, která k této práci potřebujete, si pořiďte na leasing. Nemusíte mít počáteční kapitál a obvykle vám leasingová společnost leasing schválí už po měsíci podnikání.

Šetřete na kancelářských potřebách – kupujte třeba levnější tonery do tiskáren

Bez tisku dokumentů se pořád neobejdeme. Často jsme v šoku, že jsme si koupily levnou tiskárnu, a do měsíce jsme spotřebovaly tonerů za tolik peněz, co byla cena tiskárny. Tato politika výrobců a prodejců je známá – prodat levně tiskárnu, ale vydělávat na spotřebním materiálu. Přesto na ni vždy zapomínáme. Řešení existuje. Náplně do tiskáren nepotřebujete kupovat originální. Nemusíte se však vrhat na špinavou práci plnění tonerů. Dnes lze koupit kompatibilní náplně do tiskáren a tonery. Ty jsou levnější než předražené originály, a přitom jejich výměna je stejně čistou prací.

Nenajímejte si účetní, zkuste zvládnout účetnictví sama

Využijte nabídky úřadu práce na rekvalifikační kurzy a absolvujte kurz účetnictví. Díky tomu si ze začátku svého podnikání zvládnete dělat s pomocí dobrého software účetnictví sama a ušetříte za účetní. Tyto znalosti pak využijete i v budoucnu, kdy budete umět zkontrolovat práci účetní ve chvíli, kdy už se tuto práci rozhodnete předat dál.

Získejte dotace pro začínající podnikatele

Dostat se přímo k různým evropským dotacím není bez historie firmy téměř možné. Dokážete to však třeba prostřednictvím Úřadu práce. Existují totiž tzv. Dotace pro začínající podnikatele. Snažte se s paní na úřadu
od začátku dobře vycházet, protože je zcela v její kompetenci vám tuto žádost zamítnout či naopak schválit.

Skvělou pomocí do startu podnikání je získání tzv. příspěvku na společensky účelné místo. Což v případě OSVČ znamená, že vlastně začnete sama podnikat. Takto máte možnost získat příspěvek na nákup vybavení související se zřízením vašeho pracovního místa. Tedy například na počítač, kancelářský nábytek, nebo potřebné strojní vybavení. Podmínkou je, že jste byla dříve vedena jako uchazeč, nebo alespoň zájemce
o pracovní místo.

Jako OSVČ můžete do 30 dnů od zřízení samostatné výdělečné činnosti požádat i o tzv. překlenovací příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů spojených s výkonem samostatné výdělečné činnosti.

Pusťte se do podnikání

Věřím, že vám tyto recepty, jak ušetřit při startu podnikání, pomohou stejně dobře, jako naše recepty na rychlé večeře. S podnikáním vám totiž rozhodně ubude čas na vaření. Ale stojí to za to! Třeba už nikdy odvahu jít do toho nedostanete. Tak nepromarněte energii, kterou jste v sobě našly.