Dokonalé nohy bez křečových žil

Dokonalé nohy bez křečových žil

S křečovými žilami se potýká velká část starší populace, ale nevyhýbají se ani mladým lidem.


Toto civilizační onemocnění způsobuje především genetická dispozice, kterou ovlivnit neumíme. Křečové žíly lze zcela vyléčit pouze operativně, ale úpravou životního stylu s dostatkem pohybu však můžeme vznik onemocnění oddálit, nebo alespoň zmírnit jeho průběh.

Vznik křečových žil je způsoben tzv. žilní nedostatečností. Žilní stěny ztratí svou pevnost, povolí, zvětší svůj průměr, a tím přestanou těsnit žilní chlopně, které brání zpětnému toku krve. Navracející se krev zvýší nitrožilní krevní tlak a křečové žíly jsou na světě. „Krev v žilách neproudí, když pacient stojí, žíly se tomu poddávají
a rozšiřují se. Přestanou těsnit žilní chlopně, a tím vzniká porucha, která se nedá zastavit žádným mazáním, ani prášky, ale je nutné vyšetření a řešení v cévní ambulanci,“
vysvětluje vznik onemocnění cévní chirurg z Institutu Asklepion MUDr. Marek Šlais.

Jak si můžeme ulevit od projevů křečových žil?

  • Kompresní punčochy zlepšují tlakové poměry v žilách a ulevují od otoků a nepříjemných pocitů
  • Střídání studené a teplé sprchy, přičemž studenou by se mělo končit, také zlepšuje žilní tlak.
  • Pohyb působí blahodárně. Svaly na dolních končetinách se stahují, čímž podporují správnou funkci žilní systému a usnadňují návrat odkysličené krve zpět k srdci.
  • Léky a lokální přípravky z lékárny obsahují účinné látky, které dočasně ulevují od bolesti, otoku a pocitu těžkých nohou.

 

Kdy přijít na vyšetření křečových žil?

Pokud na dolních končetinách přetrvávají obtíže jako bolesti, křeče, otoky nebo pálení, je třeba vyhledat cévního specialistu, který vám žilní systém odborně vyšetří. „Nejdůležitější součástí vstupní konzultace je ultrazvukové vyšetření, při kterém projedeme žilní systém ultrazvukovou sondou. Vidíme přesně, v které části jsou žíly zdravé
a kde vzniká špatné proudění krve. Na základě toho zvolíme nejlepší a nejefektivnější metodu léčby,“
říká dr. Šlais.

Po moderní operaci křečových žil odcházíte ihned po svých do domácího ošetřování

Hlavními výhodami moderních operačních postupů, mezi které se řadí laser, radiofrekvence, skleroterapie, Clarivein nebo tkáňové lepidlo, jsou především rychlost, šetrnost a efektivnost. Tyto operační výkony se provádí pouze v místním znecitlivění, proto nevyžadují předoperační vyšetření ani dospání na lůžkovém oddělení. Poruchu křečových žil lečí zevnitř žíly, což znamená, že se nemocné žíly z těla neodstraňují, jak tomu je
u klasické operace křečových žil (tzv. strippingu).

V praxi to vypadá tak, že lékař jednou z metod (teplem, sklerotizační látkou nebo lepidlem) žílu v těle uzavře
a nechá ji tam. Ona se postupem času ztenčí a její funkci převezme zbytek žilního systému. Pacienti se mohou prakticky ihned po výkonu vrátit k běžným aktivitám kromě náročného sportu, nemusí být v pracovní neschopnosti, pouze nosí několik dnů kompresní punčochu, která napomáhá urychlit hojení.

Popraskané žilky na nohách odstraní laser

Pokud vám po operaci křečových žil zůstaly na nohách jemné tmavší žilky (tzv. metličky), nebo se vám tvoří sami od sebe, nezoufejte, s jejich odstraněním vám rychle a spolehlivě pomůže cévní lasere. „Nový cévní laser, který v Asklepionu máme, patří mezi absolutní špičku. Jeho velkou výhodou je, že kombinuje 2 vlnové délky, díky čemuž v rámci jednoho ošetření účinně odstraňuje žilky červené, fialové i modré barvy na nohách, i na obličeji nebo kdekoli na těle,“ vysvětluje primářka dermatologie MUDr. Hana Smutková.